Szara pleśń i antraknoza truskawki - ochrona plantacji

Autor: www.sadyogrody.pl 02 maja 2022 15:24

Szara pleśń i antraknoza truskawki - ochrona plantacji Jak radzić sobie z szarą pleśnią i antraknozą w uprawie truskawki/ fot. shutterstock

Okres kwitnienia to kluczowy moment w ochronie plantacji truskawek przed szarą pleśnią i antraknozą. Przekropna pogoda w maju może doprowadzić do intensywnego rozwoju tych chorób.

  • W okresie kwitnienia i wykształcania się pierwszych owoców należy spodziewać się zagrożenia ze strony szarej pleśni oraz antraknozy
  • Obie choroby mogą doprowadzić do dużych strat w plonie handlowym
  • W wyniku przekropnej pogody w maju/czerwcu w uprawach truskawki gruntowej można spodziewać się intensywnego rozwoju tych chorób

Do pierwszych infekcji na plantacjach truskawek dochodzi już na początku kwitnienia, i wraz ze zmianą pogody, kolejnymi opadami ryzyko chorobowe wzrasta. 

W ochronie fungicydowej truskawki należy wcześnie rozpoznać zagrożenie i natychmiastowo na nie reagować. To bardzo trudne zadanie, ponieważ plantator nie jest w stanie 'gołym okiem' ocenić, czy doszło już do infekcji na plantacji. Doradcy zalecają wykonać zabiegi profilaktycznie, obserwując przebieg pogody oraz fazę rozwojową truskawki.

 Kwitnienie truskawki - ważne lustracje plantacji

W okresie kwitnienia i dojrzewania owoców problemów przysparzają dwie choroby: antraknoza oraz szara pleśń. W obydwu przypadkach sprzyjającymi warunkami do ich rozwoju jest wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność. W maju i czerwcu przy tzw. przekropnej pogodzie można się spodziewać ich intensywnego rozwoju na plantacjach.

Zobacz: Truskawki 2022: Rosną koszty produkcji ceny też powinny

Szara pleśń i antraknoza mogą spowodować bardzo duże straty w plonie handlowym. Aby skutecznie chronić plantacje, zapobiegać powinny być wykonane wcześniej, czyli w okresie kwitnienia truskawek.

Antraknoza truskawki - jakie objawy?

Objawy antraknozy mogą wystąpić na wszystkich nadziemnych częściach rośliny: liściach, kwiatach i owocach. W przypadku porażenia liści, dochodzi do ich więdnięcia i zamierania. Natomiast gdy choroba zaatakuje  kwiaty i zawiązki owoców, zaczynają one brunatnieć, a następnie zamierać.

Na porażonych owocach pojawiają się charakterystyczne, wklęsłe, brunatno-brązowe plamy, co dyskwalifikuje je ze sprzedaży. Dlatego do zwalczania antraknozy należy przystąpić zanim dojdzie do porażenia owoców – najlepiej po zaobserwowaniu pierwszych symptomów choroby na liściach.

Przeczytaj: Jak przebiega wegetacja truskawki? - Czerwińsk nad Wisłą (fotorelacja)

Szara pleśń na truskawkach – objawy

Znacznie groźniejsza na plantacjach truskawki jest szara pleśń. Pierwsze objawy tej choroby uwidaczniają się na kwiatach, powodując ich brunatnienie, a w konsekwencji - zamieranie. Doradcy wskazują, że to kluczowy moment w ochronie przeciw tej chorobie. Brak  zabiegów fungicydowych w tym czasie, może doprowadzić do porażenia owoców przez szarą pleśń i znacznych strat w plonie. Zabieg trzeba wykonać przy pierwszych objawach, które pojawią się na kwiatach.

W przypadku porażenia szarą pleśnią owoców, na ochronę fungicydową jest już za późno. Truskawki pokrywa charakterystyczna biała grzybnia, która może się przenosić na kolejne owoce.  

Antraknoza i szara pleśń truskawki- jak zwalczać?

W programie ochrony truskawki warto uwzględnić kilka ważnych czynników. Po pierwsze termin zabiegu,  ale także odpowiednie dobranie substancji czynnych w trakcie sezonu. Preparaty stosowane w ochronie plantacji powinny mieć jednocześnie wysoką skuteczność, ale też krótki okres karencji.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokonać oceny zagrożenia ze strony chorób. W trakcie sezonu, owoce z objawami porażenia powinny być zebrane z plantacji, podobnie jak owoce pełnowartościowe, aby uniknąć dalszych infekcji.

Szara pleśń powoduje gnicie truskawek nie tylko na polu, ale również podczas transportu i sprzedaży, dlatego plantatorzy dbając o jakość owoców muszą zadbać nie tylko o jakość i trwałość na plantacji, ale również o parametry jakościowe, które spotyka konsument sięgając po owoce.

W przypadku dużego ryzyka infekcji warto sięgać po preparaty z „górnej półki” – z reguły dwuskładnikowe dopuszczone do ochrony truskawek ze szczególnym uwzględnieniem okresu karencji. Dobierając preparaty należy pamiętać o rotacji poszczególnych substancji czynnych, ale też samych grup chemicznych, ponieważ szara pleśń bardzo szybko potrafi tworzyć formy odporne na daną substancję. W przypadku porażenia do 5 proc. do ochrony można stosować preparaty biologiczne. Ich zaletą jest brak okresu karencji, a więc mogą być stosowane pomiędzy zbiorami.

W sezonie zbiorów warto również pamiętać o regularnym dostarczaniu roślinom pozakorzeniowo wapnia i krzemu, pierwiastki te wpływają korzystnie na zwiększenie mechanicznej odporności owoców w obrocie handlowym. Poprawiają jakość i trwałość truskawek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI