Środki poprawiające żyzność gleby z niższą stawką VAT

Autor: PAP 27 kwietnia 2021 16:04

Środki poprawiające żyzność gleby z niższą stawką VAT Kora ogrodowa, humus czy biokompozyty z niższym VAT-em; fot. shutterstock.com

Według MF, obniżenie stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. dla środków poprawiających właściwości gleby ma być czasowe, czyli w okresie 12 miesięcy - od 1 maja 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Humus i biokompozyty

Od 1 lipca 2020 r., zgodnie z nową matrycą stawek VAT, nastąpiła podwyżka stawki VAT do 23 proc. na szeroko wykorzystywane w produkcji roślinnej środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz organiczne i organiczno-mineralne podłoża do upraw niebędące ziemią ogrodniczą. Takimi środkami jest np. kora ogrodowa, humus czy biokompozyty.

Docierające do resortu finansów liczne sygnały Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że zmiana stawki VAT dla ww. towarów przekłada się na realny wzrost kosztów produkcji płodów rolnych. Wzrost cen ww. środków może powodować, w opinii resortu finansów, zmniejszenie zainteresowania ze strony producentów rolnych ich zakupem. Ograniczenie zużycia tych środków może skutkować z kolei obniżeniem żyzności gleb i ograniczeniem produkcji roślinnej - napisano w uzasadnieniu.

MF planuje wydanie tego rozporządzenia w maju br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI