×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Środki ochrony roślin 2023 - trzeba się liczyć ze wzrostem cen

Autor: Iwona Kaliska 28 grudnia 2022 13:17

Środki ochrony roślin 2023 - trzeba się liczyć ze wzrostem cen Jaka sytuacja na rynku środków ochrony roślin?/ fot. sadyogrody

Jaka będzie sytuacja na rynku środków ochrony roślin w nadchodzącym sezonie? Co z dostępnością i cenami produktów? Na te i wiele innych ważnych pytań postarali się odpowiedzieć specjaliści z firm chemicznych i dystrybutorskich.

Wszyscy rozmówcy zgodnie twierdzą, że w 2023 roku ceny środków ochrony roślin wzrosną, zakładane są wzrosty na poziomie 10-20%.

Wzrost cen środków ochrony roślin

Jak twierdzi Marcin Kanownik, menedżer ds. upraw rolniczych w firmie INNVIGO, na wzrost cen środków ochrony roślin ma wpływ m.in proces produkcji. Substancje aktywne i dodatkowe często importowane są ze strefy euro lub dolara, które są droższe niż przed rokiem, zatem rosnące kursy walut bezpośrednio wpływają na wzrosty cen środków ochrony roślin. Nie bez znaczenia pozostają również rosnące ceny opakowań. Wyższy koszt energii, ropy i gazu wpływa na wzrost kosztów transportu, co również znajduje przełożenie w rosnących cenach środków.

Jak przyznaje Tomasz Olszewski, dyrektor Sekcji Ogrodniczej w PROCAM Polska, z roku na rok rosną koszty siły roboczej, która jest coraz trudniej dostępna.

Rozmówca zwraca również uwagę, że podwyżki kosztów produkcji nie tylko użycia środków ochrony roślin, ale również nawozów w przypadku producentów jabłek nie znajdują odzwierciedlenia w rosnących cenach końcowego produktu. Wielu producentów jabłek nie otrzymując kolejny rok zadowalającej ceny za owoce, decyduje się na zmianę profilu produkcji. Duże gospodarstwa wybierają uprawy, które można zmechanizować i próbują sił w uprawach rolniczych lub sadzą porzeczki oraz wiśnie. Mniejsze gospodarstwa wybierają uprawy dające wyższy dochód z hektara, wymagające jednak dużych nakładów pracy własnej i sadzą truskawki, maliny, borówki oraz czereśnie. Wyraźnym trendem staje się również niskonakładowa produkcja jabłek z przeznaczeniem dla przetwórstwa i raczej nie są to nowe nasadzenia lecz wykorzystanie dotychczasowych sadów z odmianami typowymi dla świeżego rynku. Grusze również zyskują swoich zwolenników.

Dostępność środków ochrony roślin w 2023 r.

Adam Słowiński, prezes firmy UPL informuje, że może wystąpić okresowy problem z dostępnością niektórych segmentów produktów. Jednocześnie rozmówca twierdzi, że dostępność środków ochrony roślin będzie lepsza niż przed rokiem.

Inną kwestią jest dostępność substancji aktywnych. Według niego, na rynku mogą wystąpić problemy z dostępnością takich substancji jak clopyralid, kletodym i dodyna i w związku z tym może okresowo brakować preparatów opartych na tych substancjach. Rozmówca zaznacza również, że w styczniu 2023 roku Komisja Europejska będzie głosować nad przedłużeniem rejestracji dla Kaptanu. Wielce prawdopodobne wydaje się być wycofanie rejestracji. Jeżeli taka decyzja zapadnie to możemy spodziewać się zdecydowanego zwiększenia sprzedaży produktów zawierających kaptan, a co za tym idzie problemów z dostępnością i wzrostów cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI