×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Środki biologiczne potrzebują odrębnej ścieżki rejestracyjnej

Autor: farmer.pl 08 listopada 2021 12:08

Środki biologiczne potrzebują odrębnej ścieżki rejestracyjnej Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, fot. PTWP

W założeniach Europejskiego Zielonego Ładu głośno mówi się o redukcji stosowania syntetycznych środków ochrony roślin, a wspierania tych biologicznych. Ale te drugie nie rozwiną się bez ułatwień w systemie wprowadzenia ich na rynek.

Podczas konferencji Farmera „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2021” odbyła się debata pt. Precyzja w ochronie wymogiem Zielonego Ładu, wziął w niej udział m.in. Andrzej Chodkowski – Główny Inspektor Ochrony Roślin Nasiennictwa. Mówiono na niej o wyzwaniach, które przed rolnikami stawia m.in. strategia od pola do stołu.

Wzywanie dla rolnictwa

- Europejski Zielony Ład wzbudza skrajne emocje. Albo podzielamy cele albo jesteśmy jego totalnymi przeciwnikami. W Polsce w ostatnich miesiącach w dyskusjach, takie postawy się pojawiają. My spotykamy się na wydarzeniu, które ma nazwę „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”, więc potraktujmy te założenia, może jako wyzwanie. Ja chciałbym w nim dostrzec szanse dla polskiego rolnictwa. Bo to nie jest tak, że mówimy o czymś, co zostało nam narzucone. Ta idea ochrony klimatu, jest pewnym abstrakcyjnym zestawem dla dążeń. Natomiast, jak to obudujemy aktami prawnymi, jakie rozporządzenia zostaną podjęte w tej sprawie, to zależy również od nas. Uczestniczymy w tych pracach i powinniśmy pracować nad tym żeby te rozwiązania były jak najkorzystniejsze dla polskiego rolnictwa – mówił podczas spotkania Andrzej Chodkowski.

Wsparcie środków biologicznych

Jego zdaniem bardzo ważnym zagadnieniem jest wpieranie rynku środków ochrony roślin, które w myśl nowych przepisów mogą i muszą się rozwijać.

- Środki biologiczne ochrony roślin w tej chwili muszą przejść pełną procedurę rejestracyjną, muszą przejść bardzo kosztowne badania i wiele firm, nawet dużych koncernów nie może sobie na to pozwolić – powiedział szef Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI