Sprzedaż ciągników w sierpniu - jakie zmiany na podium?www.sadyogrody.pl/pr - 06 września 2019 12:53


W sierpniu wydano tablice do 699 ciągników rolniczych. Choć rynek odnotował 18% spadku w stosunku do lipca, wolumen wzrósł o 9 szt. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Sierpień przyniósł znaczny spadek rejestracji ciągników w stosunku do lipca. Warto jednak podkreślić, że z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. Pozytywem może być z pewnością fakt, że to już kolejny miesiąc, w którym udało się poprawić wynik z tego samego okresu 2018 roku. Dzięki temu rynek nadrabia straty z pierwszego kwartału – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Na szczyt podium powróciła marka New Holland. Wydano tablice do 144 ciągników z jej oznaczeniem, co przełożyło się na 1% wzrostu w stosunku do wcześniejszego miesiąca. W sierpniu ubiegłego roku producent odnotował identyczną liczbę rejestracji. Na drugiej pozycji uplasowała się marka John Deere, z liczbą 119 maszyn. Taki wynik oznaczał spadki – 26% w porównaniu z lipcem oraz 6% w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku. Podium zamknęła marka Case IH. Zarejestrowano 69 ciągników z jej logo. To o 8% mniej niż przed miesiącem, ale o 10% więcej niż w sierpniu zeszłego roku.

Miano najczęściej wybieranego modelu ponownie przypadło konstrukcji John Deere 6120M. W sierpniu zarejestrowano 23 takie ciągniki. Drugi pod względem popularności był John Deere 6155M. Wydano tablice do 19 egzemplarzy tej maszyny. Trzecia lokata przypadła modelowi Deutz-Fahr 5110 G, zarejestrowanemu 17 razy.

Najwięcej tablic ponownie wydano na Mazowszu. Mieszkańcy tego województwa zdecydowali się w sierpniu na rejestrację 103 ciągników – to o 17% mniej niż miesiąc wcześniej. Zapotrzebowanie spadło tam również o 23% w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku. Drugie miejsce przypadło Lubelszczyźnie, na terenie której odnotowano 81 rejestracji. Popyt zmalał tam o 8% w porównaniu z lipcem, ale wzrósł o 21% w odniesieniu do sierpnia 2018 roku. Na trzeciej pozycji uplasowało się województwo łódzkie, z liczbą 63 maszyn. Taki wynik przełożył się na 18% spadku w stosunku do poprzedniego miesiąca. Sprzedaż poprawiła się jednak o 54% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.