Spinetoram w zwalczaniu miodówki, owocówki i zwójek

Autor: Krystyna Zagórska 28 kwietnia 2022 14:39

Spinetoram w zwalczaniu miodówki, owocówki i zwójek Delegate w programie ochrony przeciwko owocówce - kiedy stosować?/ fot. shutterstock

Chłodna wiosna nie sprzyja rozwojowi szkodników w sadach, co nie oznacza, że nie przysporzą one problemów w sezonie.

W sadach jabłoniowych na wczesnym etapie wegetacji przystępuje się do zwalczania przędziorków i mszyc. Problemem w niektórych sadach jest także bawełnica korówka. Zwalczanie bawełnicy przeprowadza się, gdy w poprzednim sezonie szkodnik ten sprawiał duże problemy.

Zagrożenie ze strony mszyc oraz możliwości ich zwalczania wiosną

Zagrożenie ze strony szkodników

Tegoroczna wiosna należy do chłodniejszych, co nie oznacza, że problemy ze szkodnikami w sezonie będą mniejsze. W ostatnich latach obserwujemy wyraźnie zmienne warunki pogodowe, które wywierają bardzo silny wpływ na rozwój szkodników w sadach.

O problemach w ochronie sadów i zagrożeniach na ten sezon dyskutowano podczas panelu dyskusyjnego Corteva Horti Leaders Club 2022 w Sandomierzu.

Przeczytaj: Ochrona sadu - jaką strategię obrać na ten sezon?

Łukasz Wrzoskowicz, specjalista ds. upraw specjalnych w firmie Corteva Agriscience zwracał uwagę, że problem z takimi szkodnikami jak owocówka jabłkóweczka narasta w lata ciepłe. Mimo iż zeszły sezon nie był aż tak upalny w porównaniu do wcześniejszych lat, obserwowano uszkodzenia powodowane przez tego szkodnika, co skutkowało obniżką w plonie handlowym. Problemy z owocówką czy zwójkami przeciągają się od końca maja i mogą trwać nawet do końca zbiorów.

W ochronie insektycydowej sadu potrzebna jest bardziej intensywna i dobrze przemyślana strategia. 

Delegate w programach ochrony

Od dwóch sezonów w ofercie firmy Corteva Agriscience dostępny jest insektycyd oparty o nową substancję czynną spinetoram, zarejestrowany do zwalczania szkodników: owocówka jabłkóweczka i południóweczka, zwójki liściowe, szrotówek białaczek oraz miodówek w sadach gruszowych.

Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy w firmie Agrosimex przekazał, że w programach ochrony, gdzie ten produkt był pozycjonowany opinie były pozytywne. - Środek ten dużo łatwiej będzie miał zaistnieć w ochronie grusz przeciwko miodówce, z uwagi na mniejszą paletę środków dostępnych do zwalczania tego szkodnika niż w przypadku motyli w sadach jabłoniowych, aczkolwiek do rotacji jest niezbędny - mówił.

- W wielu gospodarstwach specjalizujących się w uprawie grusz stał się standardem w programie ochrony. Najlepiej stosować go zapobiegawczo,  czyli na najmłodsze stadia larwalne miodówki - zalecał.

W ochronie jabłoni przed owocówkami i zwójkami produkt należy stosować po zakończeniu kwitnienia (BBCH 70-87), w okresie intensywnego lotu motyli  i składania jaj,  nie później niż do fazy tzw. czarne główki. W przypadku zwalczania miodówek oprysk zaleca się wykonać oprysk po kwitnieniu gruszy, w trakcie wylęgania larw (najpóźniej w fazie rozwojowej larw L-3). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI