
Na kilku stanowiskach z burakiem cukrowym na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce we wrześniu i październiku 2019 roku wykryto szkodnika -skośnika buraczaka – informuje dr inż. Tomasz Klejdysz z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu.
Jak informuje dr inż. Tomasz Klejdysz, uszkodzenia buraków na Dolnym Śląsku były bardzo duże, większość roślin nosiła widoczne ślady wtórnych infekcji i na każdej roślinie żerowało przynajmniej kilka larw. -W Wielkopolsce, w Winnej Górze, ok. 15% roślin buraka cukrowego zasiedlonych było przez szkodnika, jednak w znacznie mniejszym nasileniu niż miało to miejsce w południowo-zachodniej części kraju. Gąsienice można dostrzec mocno odginając lub wyłamując najmłodsze liście buraka. Ukrywają się one też często w niewielkich tunelach zbudowanych z przędzy, najczęściej u podstawy blaszki liściowej, niekiedy zawijają też jej brzegi - dodaje.
Na porażonych polach zebrano próby zainfekowanych roślin. W warunkach laboratoryjnych wyhodowano osobniki dorosłe szkodnika. Wykonano również dokumentację fotograficzną.
- Skośnik buraczak jest obecnie jednym z najważniejszych szkodników buraka cukrowego w Europie zachodniej i południowej, Afryce północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w niektórych krajach azjatyckich (Pakistan, Syria, Chiny, Irak i Iran). Gąsienice skośnika buraczaka powodują straty ilościowe i jakościowe w plonie korzeni pod koniec okresu wegetacji. Infekcje wtórne są przyczyną zmniejszenia zawartości cukru, często o ponad 50% w korzeniach. Zainfekowane korzenie mają również wyższą zawartość glukozy, potasu i sodu niż rośliny niezainfekowane. Zasiedlone korzenie praktycznie nie nadają się do przechowywania, gdyż w pryzmach infekcje wciąż postępują, a nawet się nasilają - informuje dr inż. Tomasz Klejdysz.
Czytaj także:
Konferencja Sady i Ogrody: Szkodniki upraw ogrodniczych w sezonie wegetacyjnym 2019
Nie przegap najważniejszych wiadomości
CHF
4,62 -0,19%
GBP
5,21 -0,04%
USD
4,19 -0,18%
ON
6,13 -2 gr
LPG
2,92 -2 gr