Sezon zróżnicowany pod kątem pojawu szkodników. Duże problemy z gryzoniami

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 09 września 2020 13:39

Sezon zróżnicowany pod kątem pojawu szkodników. Duże problemy z gryzoniami Problem szkodliwości gryzoni dotyczy w tym roku wielu upraw rolnych i ogrodniczych/ fot. materiały redakcji

Problem szkodliwości gryzoni dotyczy w tym roku wielu upraw rolnych i ogrodniczych. Ich nadmierna populacja stwierdzana jest zarówno w mniejszych nasadzeniach owocowych, jak również w uprawach roślin warzywnych i ozdobnych. O skalę problemu i przyczyny wzmożonej aktywności gryzoni zapytaliśmy dr hab. Pawła Beresia, (prof. IOR -PIB) z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu -PIB, założyciela strony „Działka i ogród naszą pasją".

Prof. Paweł Bereś, ekspert z zakresu ochrony roślin, zaznacza, że w dobie łagodnych zim więcej osobników przeżywa, a tym samym wydaje na świat więcej młodych. Dlatego jest większa szkodliwość gryzoni w tym roku w różnych uprawach.

- Nie można też nie zauważyć spadku aktywności ptaków drapieżnych, których brak w okolicach upraw ogrodniczych często wiąże się z tym, że nie mają one zapewnionych miejsc do spoczynku. Duże ptaki drapieżne chętnie będą polowały na gryzonie o ile w pobliżu miejsca licznego pojawu gryzoni mają zapewniony wysoki słup na którym mogą przysiąść i obserwować okolicę, w tym potencjalną ofiarę. Dlatego zaleca się, aby na otwartych przestrzeniach, w tym w sadach ustawiać kilkumetrowe tyczki dla drapieżników. W uprawach sadowniczych, zwłaszcza z młodymi nasadzeniami drzew owocowych gryzonie dobrze sobie radziły, gdy trawa była większa, a tym samym były bezpieczniejsze tzn. chronione przed wrogami – mówi.

- Obecnie z powodu problemów z wodą zaleca się rzadsze koszenie traw celem osłony gleby, co niestety też może sprzyjać gniazdowaniu gryzoni. Dlatego wprowadzanie tzw. czarnego ugoru w rejonach obecności gryzoni jest jednym z rozwiązań, które warto wdrożyć. Nie można też nie zauważyć spadku populacji jeży, a one obok ptaków doskonale wspomagają nas w walce z gryzoniami, tym bardziej, że są zwierzętami o aktywności nocnej, stąd też poniekąd uzupełniają ptaki dzienne – zaznacza.

- W tym roku napływało do nas wiele zapytań od mniejszych ogrodników jak sobie radzić z dużą obecnością zwłaszcza nornic oraz karczownika ziemno-wodnego. Zaobserwowano ich liczniejszy pojaw zwłaszcza na południu Polski. Problem ich szkodliwości dotyczył wielu upraw, zarówno mniejszych nasadzeń owocowych, jak również roślin warzywnych i ozdobnych uprawianych w gruncie – dodaje.

Tegoroczne lato nie było tak upalne, czy zatem obserwowano nieco mniej problemów ze szkodnikami?

- W tym sezonie była duża zmienność pomiędzy regionami - pod kątem pogody, jak i zagrożenia ze strony określonych szkodników na różnych uprawach. Chłodny maj, a później problem z suszą wpłynęły na terminy pojawu i dynamikę występowania wielu gatunków – mówi profesor Paweł Bereś.

- Lokalność występowania wielu problemów była wyraźna. Wiosna i połowa lata 2020 to był czas silnego pojawu na wielu uprawach warzywnych mszyc a w sadach gruszowych miodówek. Nawet w rejonach dotkniętych suszą pluskwiaki te liczniej się pojawiały. Towarzyszyły im inne gatunki, które wysysały soki z tkanek roślin. Obserwowano choćby lokalnie większą liczebność zwłaszcza wciornastków na różnych uprawach i mączlika warzywnego na kapustowatych, któremu lokalnie dość licznie towarzyszył tantniś krzyżowiaczek i piętnówki– informuje.

I dodaje, że w tym sezonie pojawił się dość licznie w różnych uprawach przędziorek chmielowiec, któremu na jabłoniach towarzyszyły także pordzewiacze. - Sporo było informacji o wzroście liczebności nalotu nasionnicy trześniówki i owocówek m.in. jabłkóweczki i śliwkóweczki. W rejonach południowej Polski, gdzie nie było silnej suszy i gdzie wystąpiły deszcze pojawił się również problem ślimaków nagich. Pogoda (gównie chłodny maj) wpływała na przesunięcie się lotów wielu szkodników, nie wszędzie były wyraźne piki liczebności, były duże różnice między regionami – mówi prof. Bereś.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI