×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sekator elektryczny do gałęzi - jaki wybrać i czy warto?

Autor: www.sadyogrody.pl 11 stycznia 2023 10:01

Sekator elektryczny do gałęzi - jaki wybrać i czy warto? Cięcie sadu sekatorem elektrycznym czy się opłaca?/ fot. shutterstock

Cena sekatorów elektrycznych jest wysoka, a mimo to do pracy nimi wciąż potrzebny jest człowiek. Czy warto je stosować do cięcia gałęzi w sadzie?

W poprzednim artykule omówiliśmy już wady i zalety sekatorów ręcznych oraz pneumatycznych. Zobacz: Cięcie sadu 2022. Jaki sekator wybrać? Teraz skupimy się na  cechach narzędzi napędzanych elektrycznie.

Sekatory elektryczne do cięcia gałęzi

Zakupu sekatora elektrycznego dokonujemy na wiele lat. W wielu wypadkach można skorzystać z przedłużonej gwarancji takiego sekatora, jednak wymaga to płatnego przeglądu po sezonie, który kosztuje w przedziale 50 do 100 EUR. Bateria również będzie wymagała wymiany co kilka sezonów i tania nie będzie. W przypadku awarii urządzenia koszty naprawy będą raczej wysokie.

Opłacalność jednak nie jest jedynym wyznacznikiem sensu zakupu danego urządzenia.

Sekator elektryczny - jakie cechy powinien posiadać?

Sekator elektryczny można w skrócie opisać jako rozwinięcie narzędzia pneumatycznego. Dzięki użyciu energii elektrycznej zamiast sprężonego powietrza, wyeliminowano część wad, zachowując zalety „pneumatyka”. Możliwe stało się również zastosowanie kilku przydatnych funkcji dodatkowych.

Zalety sekatorów elektrycznych

Podstawową zaletą w stosunku do narzędzi ręcznych jest możliwość cięcia zarówno grubych, jak i drobnych pędów za pomocą jednego narzędzia. Bardzo przydatną dodatkową funkcją jest tzw. półotwarcie. Pozwala ono na zmniejszenie rozwarcia ostrzy w pozycji otwartej, co znacznie przyspiesza cięcie drobnych pędów.

Kolejną zaletą jest eliminacja konieczności zastosowania kompresora i przewodów pneumatycznych. Baterię z modułem sterującym nosimy w specjalnym plecaku, a ich ciężar jest niemal nieodczuwalny. Istnieje, co prawda, ryzyko przecięcia przewodu zasilającego sekator, jednak w praktyce nie przeszkadza on przy cięciu i nie zdarzyła nam się sytuacja, aby znalazł się blisko ostrzy. Zaletą jest też progresywne działanie spustu – im mocniej go wciśniemy, tym mocniej zamkną się ostrza. W niektórych urządzeniach można ją wyłączyć, jednak takie działanie bardzo poprawia bezpieczeństwo pracy. Przydatnym dodatkiem jest wyświetlacz pokazujący stan baterii.

Sekatory elektryczne - jakie mają wady?

Wadą elektrycznych sekatorów jest ich waga. Zwykle wynosi nieco poniżej 1 kg, jednak urządzenie trzymamy tylko jedną ręką. Drugą wada jest ograniczony zasięg pracy (nieliczni producenci oferują przedłużki), co ogranicza możliwości tych narzędzi. Przy cięciu drzew o większych koronach z platformy możemy nie sięgnąć do wszystkich pędów, a drabinę będzie trzeba częściej przestawiać, i to raczej z obu stron rzędu. Również podczas cięcia z ziemi nie sięgniemy wysoko – konieczne stanie się użycie sanek lub wykonanie większej ilości pracy z platformy.

Sekatory elektryczne z osprzętem (bateria i moduł sterujący) są drogimi urządzeniami. Kosztowne mogą być naprawy czy okresowa wymiana baterii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI