×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sekator elektryczny do cięcia sadu – czy warto?

Autor: www.sadyogrody.pl 14 stycznia 2021 14:19

Sekator elektryczny do cięcia sadu – czy warto? Sekator elektryczny można w skrócie opisać jako rozwinięcie narzędzia pneumatycznego/ fot. materiały redakcji

Sekator elektryczny można w skrócie opisać jako rozwinięcie narzędzia pneumatycznego. Dzięki użyciu energii elektrycznej zamiast sprężonego powietrza, wyeliminowano część wad, zachowując zalety „pneumatyka”.

Podstawową zaletą  narzędzi napędzanych elektrycznie w stosunku do sekatorów ręcznych jest możliwość cięcia zarówno grubych, jak i drobnych pędów za pomocą jednego narzędzia. Bardzo przydatną dodatkową funkcją jest tzw. półotwarcie. Pozwala ono na zmniejszenie rozwarcia ostrzy w pozycji otwartej, co znacznie przyspiesza cięcie drobnych pędów.

Zaletą sekatorów elektrycznych jest eliminacja konieczności zastosowania kompresora i przewodów pneumatycznych. Baterię z modułem sterującym nosimy w specjalnym plecaku, a ich ciężar jest niemal nieodczuwalny.

Istnieje, co prawda, ryzyko przecięcia przewodu zasilającego sekator, jednak w praktyce nie przeszkadza on przy cięciu i nie zdarzyła nam się sytuacja, aby znalazł się blisko ostrzy. Zaletą jest też progresywne działanie spustu – im mocniej go wciśniemy, tym mocniej zamkną się ostrza. W niektórych urządzeniach można ją wyłączyć, jednak takie działanie bardzo poprawia bezpieczeństwo pracy. Przydatnym dodatkiem jest wyświetlacz pokazujący stan baterii.

Wadą elektrycznych sekatorów jest ich waga. Zwykle wynosi nieco poniżej 1 kg, jednak urządzenie trzymamy tylko jedną ręką. Drugą wada jest ograniczony zasięg pracy (niektórzy producenci oferują przedłużki), co ogranicza możliwości tych narzędzi.

Przy cięciu drzew o większych koronach z platformy możemy nie sięgnąć do wszystkich pędów, a drabinę będzie trzeba częściej przestawiać, i to raczej z obu stron rzędu. Również podczas cięcia z ziemi nie sięgniemy wysoko – konieczne stanie się użycie sanek lub wykonanie większej ilości pracy z platformy.

Cena sekatorów elektrycznych jest  dość wysoka – osiąga nawet 5 -7 tys. zł, a mimo to do pracy nimi wciąż potrzebny jest człowiek. Trzeba przyznać, że w polskich warunkach (w kontekście cen siły roboczej) opłacalność takiego zakupu może być wątpliwa. Sekatory elektryczne kosztują dużo więcej niż inne typy sekatorów. Jednak zwykle opłacalność nie jest jedynym wyznacznikiem sensu zakupu danego urządzenia.

Czytaj także:

Sekatory ręczne do cięcia sadu – które wybrać?

Sekatory pneumatyczne do cięcia sadu - wady i zalety

Oferta urządzeń i narzędzi do produkcji ogrodniczej w serwisie Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI