×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sekator elektryczny a klasyczny. Jaka różnica w wydajności cięcia?

Autor: Albert Katana 16 grudnia 2022 11:07

Sekator elektryczny a klasyczny. Jaka różnica w wydajności cięcia? Czym kierować się przy wyborze sekatora do cięcia sadu?/ fot. sadyogrody

Felco ma w ofercie nie tylko sekatory elektryczne - dlaczego, czy sekatory klasyczne wciąż są popularne wśród sadowników? Czy są sytuacje, kiedy powinno się zrezygnować z sekatora elektrycznego na rzecz klasycznego? - na te i inne pytania odpowiada Kacper Czartoryski FELCO Customer Service.

Na jakiej zasadzie działa sekator elektryczny?

Sekator elektryczny jest narzędziem wykorzystującym energię elektryczną i uruchamianym za pomocą spustu progresywnego - w odróżnieniu od sekatora pneumatycznego, działa tylko wówczas, gdy naciśniemy spust. Spust jest połączony z kablem za pomocą taśmy elektroprowadzącej; kabel łączy narzędzie z baterią/akumulatorem, która znajduje się w plecaku. Ważnym elementem sekatora elektrycznego jest płyta główna, na której znajdują się informacje o tym, jak używamy sekatora.

Sekator elektryczny do cięcia sadu

Czy sekator elektryczny jest wygodny w użyciu? Czy jest cięższy od klasycznego? Ile waży akumulator zewnętrzny noszony na plecach bądź w torbie na ramię?

Są dwa różne akumulatory - kompaktowy, który ma pojemność 3,1 Ah i “podwójny”, który ma dwa razy tyle pojemności. Odpowiednio ważą one niecałe 1 kg. i 2 kg. - jeśli mamy je na plecach, ciężar nie jest zbytnio odczuwalny.

Sam sekator jest cięższy od klasycznego jednoręcznego i waży od 750 g. do 980 g. - dotyczy to sekatorów Felco, bo są na rynku sekatory z wbudowanym akumulatorem, i one są oczywiście cięższe. Natomiast sekator elektryczny Felco jest wygodny i odpowiednio zbalansowany, powłoka, którą pokryte są uchwyty jest antypoślizgowa, co ułatwia pracę w warunkach niesprzyjającej pogody, mżawki lub wysokiej temperatury. Dzięki temu użytkownik profesjonalny, który wykonuje kilka tysięcy cięć dziennie nie odczuwa tej pracy tak mocno, jak przy użyciu sekatora klasycznego.

Czy praca narzędziem elektrycznym podczas mżawki jest bezpieczna?

Rozumiemy oczywiście, że nikt go nie używa podczas deszczu. Cięcie podczas mżawki nie grozi niczym, nie nastąpi tu porażenie prądem.

Sekator elektryczny a klasyczny

Czy sekatorem elektrycznym tnie się szybciej niż klasycznym? O ile szybciej, jaka jest różnica w wydajności cięcia pomiędzy oboma typami sekatorów?

Zdecydowanie szybciej, tu sekator elektryczny ma ogromną przewagę. Oczywiście więcej do powiedzenia mają tu profesjonalni użytkownicy, natomiast z mojego doświadczenia wiem, że naszym sekatorem użytkownicy potrafią zrobić nawet 10 tysięcy cięć dziennie, co jest wynikiem niemożliwym do osiągnięcia przy użyciu sekatora klasycznego.

Czy szybkość cięcia sekatorem elektrycznym nie ma negatywnego wpływu na precyzję cięcia?

Absolutnie nie - ponieważ sekator uruchamiany jest za pomocą spustu progresywnego, użytkownik zachowuje całkowitą kontrolę nad procesem cięcia: może je spowolnić, zatrzymać, wycofać w każdej chwili. W zależności od modelu sekator ma górną granicę swojej szybkości, zależną też od średnicy cięcia: najmniejsza średnica cięcia to największa szybkość sekatora.
Trzeba pamiętać o tym, że to narzędzie nie jest kupowane przez hobbystów, a profesjonaliści wiedzą, jak się posługiwać sekatorem.

Jaka jest maksymalna średnica cięcia sekatora elektrycznego?

Maksymalną średnicę cięcia spośród sekatorów Felco ma model 822, i jest to 45 mm.
Samo cięcie trwa tu dłużej, niż przy użyciu modelu 802, którego średnica cięcia to 30 mm, ale są to różnice w sumie niezauważalne.

Serwis sekatorów

Sekator klasyczny jest tani i łatwo jest naprawić samodzielnie - co z naprawą drogiego sekatora elektrycznego?

Mamy 3 modele. W przypadku dwóch pierwszych, czyli modelu 802 o śr. cięcia 30 mm. i modelu 812 o śr. cięcia 35 mm. sugerujemy wykonanie przeglądu/serwisu w naszym oficjalnym centrum serwisowym co 800 tys. cięć, lub co rok. Trzecim modelem, nr 822 o śr. cięcia 45 mm. możemy wykonać 400 tys. cięć do serwisu, ponieważ z racji większej średnicy cięcia jest też mocniej niż poprzednie eksploatowany.

W naszym serwisie sekator jest rozkładany na części pierwsze, elementy, które zużywają się w trakcie użytkowania są wymieniane w cenie serwisu, głowica tnąca jest regenerowana, wszystkie inne elementy są czyszczone, smarowane; płytę główną podłączamy do komputera by zsynchronizować ją z narzędziem, i w ten sposób sekator jest przywracany do właściwego stanu.

Nie zalecamy naprawiania sekatorów elektrycznych przez elektryków amatorów, czy nawet profesjonalistów, którzy nie mają wiedzy w tym zakresie - my osobiście szkolimy się w naprawach tych sekatorów w Szwajcarii. Znam przypadki, gdy ktoś próbował samodzielnie naprawić sekator, np. zlutować pękniętą taśmę elektroprzewodzącą, która łączy kabel ze spustem - a znam je stąd, że takie sekatory i tak trafiają do naszego serwisu.
Użytkownik może jedynie wymienić głowicę tnącą.

Skąd wiemy, że sekator wykonał już 800 tys. cięć i trzeba go oddać do serwisu?

Jako jedyni na rynku umożliwiamy kontrolę użycia sekatora poprzez aplikację na urządzenia mobilne. Aplikacja informuje nas ile cięć wykonaliśmy, jakie to były cięcia - duże czy małe, ile czasu na to poświęciliśmy.

Ile czasu trwa naprawa w waszym serwisie?

Poza sezonem naprawiamy “od ręki”, w sezonie w ciągu maksimum dwóch dni - zależy to od ilości urządzeń, które trafią do naszego serwisu. Zachęcamy do serwisowania urządzeń przed rozpoczęciem sezonu, wtedy jest szybko.

Felco ma w ofercie nie tylko sekatory elektryczne - dlaczego, czy sekatory klasyczne wciąż są popularne wśród sadowników? Czy są sytuacje, kiedy powinno się zrezygnować z sekatora elektrycznego na rzecz klasycznego?

Na rynku jesteśmy od roku 1945, pierwszy sekator wprowadziliśmy do naszej oferty w 1947 r., a pierwszy model elektryczny - Felco 80 - w 1989 r.
Sekatory elektryczne mają wiele przewag nad sekatorami manualnymi, ale wciąż są dodatkiem do podstawowej oferty. Wybór sekatora to przede wszystkim kwestia indywidualnych preferencji, na decyzję wpływa wiele składników, koszt zakupu, napraw, prowadzenie sadu, często też zdarza się, że zatrudnianym pracownikom powierza się sekatory mechaniczne, a sam gospodarz używa elektrycznego. Nie wydaje mi się, by kiedykolwiek sekatory elektryczne całkowicie wyparły z rynku sekatory manualne.

Coraz popularniejsze jest cięcie sadów listwą - czy jest ono konkurencją dla sekatorów elektrycznych?

Nie, to jest zupełnie inna kategoria produktu, listwa zaspokaja inne potrzeby, jest nieprecyzyjna i często wymaga poprawki ręcznym sekatorem. Są sady, które nigdy nie będą cięte listwą, w tych ciętych mechanicznie listwa też nie zawsze jest stosowana rok w rok, tak więc listwa nie jest konkurencją dla sekatorów elektrycznych.

Dziękuję za rozmowę!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI