Samojezdne kombajny sposobem na automatyzację zbioru jabłek

Autor: Bartłomiej Mroziak, sadyogrody.pl 20 stycznia 2015 09:10

Samojezdne kombajny sposobem na automatyzację zbioru jabłek fot. za landi-tech.pl

Trwają prace nad sposobami zwiększenia wydajności i automatyzacją pracy w sadownictwie. Wciąż udoskonala się zbiór jabłek. W ostatnim czasie powstały samojezdne kombajny do zbioru jabłek wykorzystywane także jako platformy sadownicze.

W tradycyjny sposób jabłka zbierane są najpierw ręcznie do pojemników i wysypywane do skrzyniopalet.  W  przypadku użycia kombajnu owoce kładzie się na gumowe rolki, a następnie przetransportowywane są do napełniarki, a stamtąd trafiają do skrzyniopalety.  Po napełnieniu te zsuwane są do międzyrzędzi. Z pomocą ładowacza transportowane są na wózki bądź na przyczepę. Do kombajnu dołączona jest także przyczepka transportująca puste skrzyniopalety, bądź pobierane są one z międzyrzędzi za pomocą podnośnika wyposażonego w rolki (tak jest w przypadku modelu Agile firmy Pomac).

W zależności od producenta maszyny posiadają 4-6-8 podajników, ulokowanych po obu stronach. Docelowo jeden podajnik powinna obsługiwać jedna osoba. Pracownicy obsługujący górne podajniki stoją na specjalnych podestach umożliwiających im pracę.

Po demontażu pewnych elementów kombajn służy jako platforma sadownicza ze sprężarką, która jest na wyposażeniu większości modelów dostępnych na rynku. Platformy posiadają układ samosterujący - same utrzymują właściwy tor jazdy i prędkość wcześniej ustaloną (najczęściej w zakresie 0-4 km\h).  Wydajność pracy jest względna - w zakresie 200-300 kg\osobę\h. Tradycyjnym sposobem zbierzemy 100-150 kg\osobę\h .

Kombajn ma zastosowanie w przypadku sadów intensywnych, o małej rozstawie i niskiej wysokości drzew.  W starszych nasadzeniach, ze względu na szerszy rozstaw korony drzew, pracownicy zmuszeni są do chodzenia wokół drzewa, jak i częstego przesuwania podestów, co wydłuża czas pracy. Na rynku jest kilka firm oferujących takie maszyny, m.in. Munckhof, Zucal, Pomac. Cena oscyluje w granicach 100 tys. zł.  

Zakup kombajnu wydaje się być dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę częste problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanej siły roboczej. Użycie kombajnu zwiększa wydajność pracy, ograniczając czas przestojów poświęconych na przejście z pojemnikiem i wysypanie go do skrzyniopalety. Maszyna ta wyklucza użycie drabinek i sanek sadowniczych. Transport pustych i pełnych skrzyniopalet odbywa się płynnie bez potrzeby czekania na ich napełnienie.

Opinie sadowników co do wykorzystania kombajnów są różne. Przydatność tej maszyny zależy na pewno od logistyki zbioru i rodzaju posiadanego sadu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI