Wyż Yannes pod wpływem którego jest Polska, przyniesie dzisiejszej nocy zimne powietrze. W wielu województwach w całym kraju wystąpią niebezpieczne dla upraw przymrozki. Lokalnie nawet do -4 st. C przy gruncie. 

O tym jak ochronić sad przed przymrozkami pisaliśmy również w artykule: Jak zabezpieczyć sad przed przymrozkami?

IMGW nie wyklucza wystosowania na najbliższą noc ostrzeżeń pierwszego stopnia przed przymrozkami dla woj.: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego. 

Przymrozki- sadownicy będą ochraniać sady

Na najbliższą noc w wareckim także prognozowane są przymrozki. Wielu sadowników przygotowuje się do dzisiejszej nocy i już teraz uruchomia instalacje przeciwprzymrozkową w celu jej sprawdzenia i ochrony sadu. Instalacja zraszania nadkoronowego jest najlepszym i najpewniejszym sposobem ochrony sadu wiosną przed przymrozkami. Przed uruchomieniem instalacji zraszania nadkoronowego oczywiście trzeba sprawdzić działanie wszystkich jej elementów. 

Dobrą praktyką jest także nawilżenie gleby. Mokry, ciężki grunt w ciągu dnia zmagazynuje więcej ciepła, a więc w nocy będzie je dłużej oddawał. Uruchomić warto więc zraszanie 1 – 2 dni przed spodziewaną nocą z przymrozkami.

Być może temperatury nie będą na tyle niskie, aby ochrona okazała się konieczna, natomiast ci sadownicy, którzy posiadają instalacje z pewnością je włączą aby mieć tzw. spokojną głowę. Jest także dodatkowy plus uruchomienia nawadniania. Nie da się ukryć, że w sadach jest po prostu sucho. Długotrwały brak opadów deszczu jest widoczny i powoli zaczyna być problemem. Nawet jeśli przymrozki okażą się słabe, sadownicy będą mieć korzyść z podlania sadu.