Rolnicy, producenci owoców i warzyw z roku na rok mierzą się z coraz większymi utrudnieniami. Rosnące ceny energii, gazu, nawozów, środków do produkcji, brak pracowników sezonowych czy niskie ceny produktów przez nich wytworzonych to tylko część problemów z którymi przyszło im się mierzyć. 

Z pomocą, rolnikom przychodzi rząd, który zapowiada wsparcie i programy, których polska wieś jeszcze nie widziała. Premier: Wdrażamy takie programy jakich polska wieś nie widziała

Obniżka VAT na nawozy i paliwo

Jednym z flagowych programów tarczy antyinflacyjnej dla rolników jest zniesienie podatku VAT na nawozy, lub obniżenie tego podatku na paliwo. Od 1 lutego czasowo niższy VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Jednak niestety jest to pozorna pomoc dla rolników, ponieważ większość z nich jest czynnymi podatnikami VAT więc owa obniżka zupełnie nic dla nich nie zmieni. Wynika z tego, że ta obniżka potrzebna jest rolnikom jak dziura w bucie. Jest to natomiast wspaniałe hasło marketingowe. 

Zerowy VAT na nawozy to pozorna pomoc dla rolników

Dotacje do zakupu nawozów 

Kolejna sprawa to dotacje do zakupu nawozów. W związku z wysokimi ich cenami Izby Rolnicze wystąpiły o dotacje do ich zakupu. Wczoraj podczas VIII Kongresu Rolnictwa RP premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że dopłaty do nawozów będą jeśli tylko Komisja Europejska da na to zgodę. Mało tego premier apelował do Komisji Europejskiej: dajcie nam jak najszybciej zgodę, żebyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać polskiemu rolnikowi. Dopłaty do nawozów będą po zgodzie KE

Jednak jak się okazuje, dopłaty do nawozów stoją pod wielkim znakiem zapytania bowiem sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2022 r.

Senat chciał zwiększenia wydatków na rolnictwo w tegorocznym budżecie. Do projektu ustawy budżetowej na 2022 r.  senatorowie dodali dopłaty dla rolników na zakup nawozów, z kwotą dotacji i subwencji 140.000 tys. zł. 

Wzrost cen nawozów. Najnowszy cennik Agrochem Puławy

Po odrzuceniu przez Komisję Finansów Publicznych oraz Rząd poprawek zaproponowanych przez Senat wniosek trafił do Sejmu, który również odrzucił wszystkie poprawki Senatu. W tym te dotyczące dopłat do nawozów. 

Oznacza to tylko tyle, że nie będzie żadnych dopłat do nawozów. Trudno zatem zrozumieć po co więcej premier wysyłał zapytanie do Komisji Europejskiej skoro nie ma w budżecie funduszy na takie działania i nie zgadza się na przesunięcie środków z innych miejsc.