×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rząd przymierza się do ustabilizowania cen nawozów

Autor: PAP 27 października 2022 08:22

Rząd przymierza się do ustabilizowania cen nawozów Rząd przymierza się do ustabilizowania cen nawozów/ fot. shutterstock

Rząd przymierza się do ustabilizowania cen nawozów produkowanych przez zakłady nawozowe - powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że będzie to polegało na pokrywaniu strat zakładom nawozowym, aby mogły oferować rolnikom nawozy w stałych cenach.

"Rząd przymierza się do tego, by stabilizować ceny nawozów produkowanych przez zakłady nawozowe" - powiedział Kowalczyk podczas środowej konferencji podsumowującej pierwszy rok kierowania przez niego resortem rolnictwa. Dodał, że będzie to polegało na pokrywaniu strat zakładom, by one mogły oferować stałe ceny dla rolników.

Będą stałe ceny nawozów 2022?

Minister rolnictwa wyjaśnił, że takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ Komisja Europejska wydała projekt rozporządzenia umożliwiającego dofinansowanie zakładów azotowych. Ocenił, że taki sposób pomocy jest bardziej sprawiedliwy, obiektywny i skuteczniejszy.

3-4 tys. zł za tonę nawozu dla rolnika

Wicepremier tłumaczył, że jeżeli cena nawozów dla rolników byłaby na poziomie 3-4 tys. zł za tonę, to byłaby przez nich akceptowalna, ale gdyby było to 7-8 tys. zł za tonę, to wielkość dopłat do nawozów dla rolników byłaby niewystarczająca. Podkreślił, że Polska jest jedynym krajem z UE, który zastosował dopłaty do nawozów.

Minister przypomniał, że w związku z wybuchem wojny w Ukrainie znacznie podrożał gaz, co spowodowało gwałtowny wzrost cen nawozów. Stąd decyzja, za zgodą KE, o dopłatach do zakupu nawozów dla rolników. Na ten cel rząd przeznaczył 3,9 mld zł. Rolnicy złożyli wnioski na kwotę 3,5 mld zł i spadku plonów nie ma - powiedział wicepremier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI