×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rozwiązania cyfrowe od Syngenta - do czego służą i jak z nich skorzystać?

Autor: Krystyna Zagórska 03 marca 2023 13:23

Rozwiązania cyfrowe od Syngenta - do czego służą i jak z nich skorzystać? Syngenta prezentuje nowe rozwiązania cyfrowe na sezon 2023

27 lutego w Warszawie firma Syngenta zaprezentowała nowe rozwiązania cyfrowe do efektywnego i zrównoważonego zarządzania gospodarstwem rolnym - Cropwise Operations, Cropwise Seed Selector oraz Interra® Scan.

27 lutego Syngenta zaprezentowała nowe rozwiązania cyfrowe dla rolnictwa 27 lutego Syngenta zaprezentowała nowe rozwiązania cyfrowe dla rolnictwa

Rolnictwo przyszłości – z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć?

- Postęp technologiczny nas nie ominie. Nowe techniki i cyfryzacja stanowią nie tylko duże wyzwanie, ale i dużą szansę dla rolnictwa – mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Sip, dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin i prezes zarządu Syngenta Polska.

Najważniejsze wyzwania stojące przed rolnictwem przyszłości dotyczą zmian klimatu, nowych regulacji prawnych, ale także gospodarowania w dobie konfliktów politycznych, agresji Rosji na Ukrainę. Przybywa ograniczeń w handlu, których najbardziej doświadczono w czasie pandemii Covid-19. Rosną także wymagania konsumentów.

Na etapie produkcji płodów rolnych pojawiają się nowe technologie umożliwiające transformacje rolnictwa, takie jak drony i satelity, maszyny typu „ identyfikacja i oprysk”, maszyny autonomiczne, czy inne umożliwiające zmienne gęstości siewu i dawki nawożenia. Specjalne czujniki działające w czasie rzeczywistym prognozują zagrożenie oraz umożliwiają sprawne zarządzanie gospodarstwem rolnym. Przybywa także rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w całym łańcuchu dostaw.

Środki produkcji i innowacje maja kluczowe znaczenie dla przyszłości rolnictwa. Dlatego też Syngenta stawia na narzędzia i usługi, które pomogą zarządzać gospodarstwem rolnym w sposób bardziej efektywny i zrównoważony, aby poprawić rentowność i zredukować wpływ na środowisko.


Nowe technologie umożliwiają transformację rolnictwa. Drony czy satelity stały się nierozłącznym elementem naszych działań w rolnictwie. Mamy ogromny obszar do rozwoju i nowe możliwości – mówiła Sylwia Kańtoch, dyrektorka Działu Nasion w firmie Syngenta.

Cropwise Operations – nowe rozwiązanie dla produkcji rolnej

Dominik Szymborski, ekspert Syngenty ds. rolnictwa cyfrowego i Dmytro Shemet, CEO Cropwise Operations, zaprezentowali platformę Cropwise Operations

Oprogramowanie Cropwise Operations początkowo funkcjonowało pod nazwą Cropio. Zostało założone przez kilka osób 10 lat temu, jako start-up na Ukrainę. Z początku służyło do zdalnego monitorowania upraw na podstawie zdjęć satelitarnych. W ciągu 6 lat stało się oprogramowaniem numer 1 w regionie, za pomocą którego zarządzanych było 6 mln ha ziemi uprawnej. Po przejęciu przez Syngenta Group w 2019 roku zwiększono powierzchnię do 42 mln ha – przekazał podczas konferencji prasowej Dmytro Shemet, CEO Cropwise Operations.

Narzędzie wprowadzono na rynek ukraiński i najbliższych krajów sąsiednich. Obecnie firma ma swoich klientów z ponad 19 krajów, np. w Meksyku Cropwise Operations wykorzystywane jest do zarządzania polami agawy. Program daje możliwość zdalnego monitorowania pól przy pomocy danych satelitarnych, prowadzenia dokumentacji pola, oraz integrację z innymi systemami (ERP, SAP) i urządzeniami takimi jak stacje pogodowe, czy maszyny rolnicze.

System w czasie rzeczywistym informuje o warunkach panujących na polach i stanie upraw. Składa się 3 głównych modułów (zdrowia upraw, agro operacje i telematyka). Przy jego pomocy, można w łatwy sposób sprawdzić przebieg wegetacji, przygotować raport z lustracji, czy zapoznać się z zaleceniami agronoma.

Dostępny na platformie moduł telematyki umożliwia integrację z systemem monitorowania transportu i pozwala kontrolować wszystkie maszyny pracujące na polach, oraz określić efektywność wykonywanej pracy.

Cropwise Seed Selector – dobór odmiany do danego pola

Seed selector jest programem dzięki któremu rolnik będzie mógł dopasować odmianę do konkretnego gospodarstwa i do konkretnego pola – mówił Łukasz Bojkowski, dyrektor Marketingu Działu Nasion.

Rekomendowana odmiana kukurydzy dostosowana będzie do uprawy w danej lokalizacji i do panujących warunków glebowych i klimatycznych. Narzędzie opiera się na kilku bazach danych, w tym wynikach doświadczeń polowych. Seed Selector wykorzystuje także historyczne dane pogodowe z ostatniego 20-lecia i satelitarną analizę danych glebowych.

Rekomendacje na podstawie Seed Selector można uzyskać kontaktując z doradcami ds. nasion Syngenty. W przyszłym sezonie firma planuje wprowadzenie wersji ogólnodostępnej, dla każdego rolnika.

Interra® Scan – innowacja do skanowania gleby

W ofercie firmy dostępna będzie usługa diagnostyki stanu gleby - Interra® Scan, oparta na nowej technologii skanowania gleby.

Mark Hall, dyrektor ds. Rolnictwa Zrównoważonego w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie

Syngenta dba o zdrowotność roślin w uprawach. Dba o ich kondycję i w tym ma bardzo duże doświadczenie. Natomiast gleba też jest bardzo ważna, dlatego postanowiliśmy poszerzyć ofertę o diagnostykę stanu gleby, ponieważ jest po podstawa rolnictwa zrównoważonego i podstawa produkcji rolnej – mówił Mark Hall, dyrektor ds. Rolnictwa Zrównoważonego w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Interra® Scan umożliwi analizę gleby pod kątem zawartości makro- i mikroskładników, pH, właściwości takich jak tekstura czy próchnica, oraz dodatkowych parametrów, tj. zdolność wymiany kationów, dostępność wody dla roślin, wzniesienie n.p.m., węgiel organiczny i węgiel aktywny. Jak przekazała firma, nowe narzędzie dostarcza aż 25 map informacji o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają dobrać optymalną dawkę wysiewu nawozów, wapna czy nasion. 

Usługa skanowania gleby jest już dostępna w ofercie firmy. Niebawem będzie możliwe również zamówienie usługi przez sklep internetowy Syngenty.

e-sklep Syngenty – zakup środków ochrony roślin i nasion

Sklep internetowy Syngenta uruchomiła półtora roku temu i oferuje w nim środki ochrony roślin, nasiona upraw polowych i produkty biologiczne do stosowania w rolnictwie. W ten sposób chce zapewnić swoim klientom jeszcze łatwiejszy dostęp do produktów firmy, będących dotychczas w sprzedaży jedynie u dystrybutorów i w detalicznych punktach handlowych.

Klienci mogą dokonać zakupu online - w dogodnym miejscu i czasie, z dostawą do dowolnego miejsca w kraju. Czas realizacji zamówienia wynosi najczęściej jeden dzień roboczy.

Dokonując zakupów klienci mogą mieć pewność, że otrzymają produkt oryginalny, gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo stosowania – mówił Tomasz Cichocki, ekspert ds. rolnictwa cyfrowego. W kolejnych miesiącach oferta w e-sklepie będzie poszerzona o nowe usługi, w tym serwis Interra® Scan.

Sylwia Kańtoch, dyrektorka Działu Nasion i Dariusz Sip, dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin i prezes Syngenta Polska podczas konferencji Cropwise Camp

Dzień po spotkaniu prasowym odbyła się konferencja Cropwise Camp, która zgromadziła blisko 400 rolników z Polski i zagranicy oraz wielu przedstawicieli branży rolnej. Spotkanie w całości poświęcone było wykorzystaniu nowoczesnych technologii w rolnictwie i stanowiło okazję do merytorycznej wymiany informacji i doświadczeń na ich temat. Uczestnicy poznali zarówno nowe, rozbudowane funkcje Cropwise Operations, dostępne od sezonu 2023, jak i wcześniej wdrożone funkcjonalności. Firma zaprezentowała także narzędzia Seeds Selector i premierowo – Interra® Scan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI