Rozszerzenie rejestracji Mospilanu 20 SP o zwalczanie ćmy bukszpanowejwww.sadyogrody.pl/pr - 02 czerwca 2020 12:11


Firma Sumi Agro Poland 7 kwietnia 2020 roku, na mocy decyzji MRiRW, uzyskała rozszerzenie rejestracji insektycydu Mospilan 20 SP o zwalczanie ćmy bukszpanowej.


Ćma bukszpanowa, zwana też ćmą azjatycką, to bardzo groźny, płodny i dynamicznie rozprzestrzeniający się szkodnik. Jego larwy żerują wyłącznie na krzewach popularnego w naszym kraju bukszpanu, prowadząc do gołożerów, a w rezultacie do szybkiego i nieodwracalnego niszczenia krzewów. 

Gąsienice ćmy występują na roślinach od kwietnia aż do października lub listopada, z krótkimi okresami przerw, gdy latają motyle, składają jaja lub gdy szkodnik wchodzi w stadium poczwarki. Ćma bukszpanowa doprowadziła do ogromnych strat w nasadzeniach bukszpanów w wielu miejscowościach – często zapomina się bowiem, że w ciągu roku powstaje kilka pokoleń ćmy, stąd jednokrotne zwalczanie zwykle nie wystarcza. Konieczna jest ciągła walka ze szkodnikiem, przez cały sezon wegetacyjny. Problemem jest również to, że tuż obok bukszpanów gąsienice zaczęły żerować na innych roślinach m.in. irgach, ostrokrzewach czy trzmielinach, które również powszechnie uprawia się w wielu ogrodach.

Narzędzie do walki ze szkodnikiem

Od wiosny b.r. do zwalczania ćmy bukszpanowej można wykorzystać Mospilan 20 SP. Preparat można użyć dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Gdy zaistnieje potrzeba większej liczby zabiegów, można zastosować biopreparat na bazie bakterii Bacillus thuringiensis.

Opryskując, nie wolno zapominać o naniesieniu preparatu do wnętrza krzewu, a nie tylko jego zewnętrznej części.

Mospilan 20 SP stosowany jest z w uprawach rzepaku, warzywniczych, sadowniczych i owoców jagodowych. W kategorii roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami, obok wspomnianej ćmy bukszpanowej, znajduje zastosowanie przeciwko licznym gatunkom agrofagów. Należą do nich: mączlik szklarniowy, wciornastek tytoniowiec, wciornastek zachodni, miniarki, mszyce, czerwce, zmieniki.