Rośnie zainteresowanie cięciem mechanicznym. Rosną też stawki

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 21 marca 2022 12:40

Rośnie zainteresowanie cięciem mechanicznym. Rosną też stawki Do cięcia mechanicznego sadu trzeba mieć równe i proste rzędy drzew. / fot. materiały redakcji

Cięcie mechaniczne z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zapytaliśmy sadownika z gm. Warka który od kilku lat tnie swój sad mechanicznie o efekty tego typu cięcia.

Cięcie mechaniczne 

- Korzystam w sumie trzy lata z listwy do cięcia mechanicznego. W mojej opinii efekty cięcia mechanicznego są zadowalające. Aby prowadzić tego typu cięcie dobrze byłoby mieć odpowiednio prowadzony sad. W nowych intensywnych nasadzeniach ręczna korekta po cięciu mechanicznym idzie dużo szybciej i sprawniej. Plusem tego typu cięcia zwłaszcza po zbiorach jest również ograniczenie wzrostu drzew – tłumaczy.

Mechaniczne cięcie sadu - coraz więcej za niż przeciw

Sadownik przyznaje, że do cięcia mechanicznego sadu trzeba mieć naprawdę równe i proste rzędy drzew. Najlepiej byłoby nie mieć w sadzie żadnych górek czy kolein ponieważ ten sprzęt tego nie lubi. Cały ciężar piły mechanicznej jest oparty na jednej stronie i ciągnik różnie się zachowuje kiedy są nierówności.

- Piły do cięcia mechanicznego są stosunkowo łatwą konstrukcją. Sterowanie odbywa się przez dżojstik. Nawet jeżeli jakiś nóż zostanie uszkodzony, czy pęknie, wówczas wymiana go zajmuje dosłownie chwilę – mówi sadownik.

Zobacz preferencyjne warunki ofert finansowania maszyn!

Rośnie zainteresowanie cięciem mechanicznym 

Sadownik zdecydował się wykonywać cięcie usługowo. – Było duże zainteresowanie w okresie listopad-grudzień później nieco spadło. Teraz zainteresowanie znowu wzrosło zwłaszcza u sadowników którzy do tej pory nie zdążyli jeszcze wykonać cięcia i nie planują wykonywać korekty. Kto nie zdążył wykonać cięcia ręcznego chce, żeby zrobić to chociaż mechanicznie – przyznaje rozmówca.

Mechaniczne cięcie sadów: wciąż panuje wiele mitów i błędnych przekonań

Do tej pory usługa cięcia mechanicznego kosztowała 180 zł/h. – Teraz biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw, inflacje i wzrost kosztów amortyzacji trzeba liczyć się z kosztami minimum 200 zł/h. Obcięcie hektara młodego sadu zajmie około 2,5 – 3 godziny – tłumaczy.

Rozmówca przyznaje, że rośnie popularność cięcie mechanicznego. – Osoby które zdecydowały się na taki rodzaj cięcia w poprzednich latach robią to już raczej co roku. Sadownicy szukają alternatywy do tradycyjnego cięcia które jest wymaga dużo czasu i pieniędzy. Producent listew do cięcia od którego kupiłem maszynę przyznał, że ma bardzo dużo zamówień. Ludzie się do tego przekonali, mimo że jeszcze kilka lat temu podchodzili z rezerwą do tego tematu – podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI