Rosną koszty produkcji maszyn rolniczych. Czekają nas podwyżki

$data.author.description Autor: Farmer.pl 23 kwietnia 2021 14:41

Rosną koszty produkcji maszyn rolniczych. Czekają nas podwyżki Przygotujmy się na podwyżki maszyn rolniczych; fot. za farmer.pl

Galopujące ceny surowców, komponentów, energii i paliw wpłyną na branżę maszyn rolniczych. Przygotujmy się na podwyżki, bo będzie znacznie drożej.

Rosnące ceny surowców znacznie podwyższają koszty produkcji. Ma to poważne konsekwencje dla sektora producentów maszyn rolniczych, który w produkcji wykorzystuje głównie stal i tworzywa sztuczne.

W Europie ceny stali zanotowały w marcu rekordowy poziom. Szczególnie wysokie wzrosty zanotowano w grupie wysokogatunkowych wyrobów walcowanych, które wzrosły aż o 70-80 proc. w porównaniu z poziomami sprzed pandemii Covid-19.

Wyraźny wzrost cen na europejskim rynku dotyczy także tworzyw sztucznych i komponentów do ich wytwarzania. W porównaniu do cen sprzed pandemii w pierwszym kwartale tego roku odnotowano 45 proc. wzrost kosztów etylenu i 121 proc. polietylenu.

Poza wysokimi cenami surowców występują poważne trudności w logistyce i transporcie międzynarodowym, a ciągle rosnące koszty kontenerów wpływają na znaczne opóźnienia w wysyłce.

Wszystko to ma duże konsekwencje dla sektora producentów maszyn rolniczych, którego popyt na towary wzrasta szybciej niż zdolności produkcyjne fabryk i montowni. Są one już teraz mocno hamowane przez niedobór surowców i ich nieregularne dostawy.

Więcej na Farmer.pl.

Ofertę maszyn rolniczych znajdziesz na Gieldarolna.pl.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI