Rosną ceny środków ochrony roślin

Autor: farmer.pl 26 października 2021 10:42

Rosną ceny środków ochrony roślin Okazuje się, że w ostatnim czasie nie tylko podrożały nawozy, lecz także środki ochrony roślin. / fot. shutterstock

Okazuje się, że w ostatnim czasie nie tylko podrożały nawozy, lecz także środki ochrony roślin. Na szczęście wzrosty nie są tak spektakularne, ale są. I dodatkowo występują też problemy z dostępnością.

Drożeją pestycydy

W ubiegłym tygodniu podawaliśmy, za Jackiem Strzeleckim, ekspertem ds. chińskiego rynku rolnego oraz rolno-spożywczego, że podrożała w Chinach jedna z substancji czynnych. - W Chinach tona glifosatu kosztuje 72500 juanów czyli 43500 zł. Miesiąc do miesiąca wzrosła o 19125 juanów, czyli 11475 zł – poinformował Strzelecki. Teraz 1 tona glifosatu kosztuje 77 935,5 CNY (tydzień/tydzień +5437,5 CNY), czyli 48 320,1 zł.

U nas też w ostatnim czasie ceny niektórych środków ochrony roślin poszły w górę. Również te, które opierają się na glifosacie, ale też np. na znanych i powszechnie stosowanych grupach chemicznych jak np. triazole.

W wypadku środków ochrony roślin, nie widać na szczęście tak spektakularnych podwyżek, ale jak informują nas czytelnicy, preparaty oparte o niektóre substancje czynne np. tebukonazol, które produkowane są w Chinach, już i na naszym rynku są droższe. 

Chiny dyktują warunki na rynku środków produkcji

- Niestety ceny środków ochrony roślin będą wzrastać i to będzie ogólny trend. Nie będzie on dotyczył tylko znanych i popularnych substancji czynnych – mówi w rozmowie z farmer.pl dr hab. Roman Kierzek, który pełni obowiązki dyrektora Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu (prof. IOR-PIB).

Więcej na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI