×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rosną ceny środków do produkcji rolnej - jakie powody?

Autor: Farmer.pl 16 lutego 2021 09:26

Rosną ceny środków do produkcji rolnej - jakie powody? Ceny środków do produkcji rolnej rosną/ fot. shutterstock

Ceny środków do produkcji rolnej rosną – informują rolnicy. Wydaje się, że to nic niezwykłego - taka sytuacja ma przecież miejsce co roku, tuż przed rozpoczęciem prac polowych. Tym razem jednak notowania nawozów czy środków ochrony roślin są zauważalnie, zdecydowanie wyższe niż w poprzednich latach. Drożeją też środki trwałe - informuje farmer.pl.

Według obserwacji Stanisława Kacperczyka, prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, nawozy są aktualnie droższe o 10-30%, a w niektórych przypadkach nawet więcej niż 30%, w stosunku do cen z roku ubiegłego, podobnie jak preparaty oferowane na czas wiosennego zwalczania chwastów i szkodników. – Największy wzrost cen obserwuję w przypadku mocznika i fosforanu amonu – przyznaje Kacperczyk.

W przypadku oferty środków ochrony roślin, dodatkową presję na wzrost ich cen wywiera kurcząca się lista dozwolonych substancji czynnych. – Skoro jest coraz mniejszy wybór możliwych do zastosowania preparatów chwasto czy owadobójczych, a także fungicydów, to siłą rzeczy te, które rolnik nadal może stosować drożeją. W przypadku środków ochrony roślin, którym wygasa w tym roku zgoda na stosowanie, widzimy, że dystrybutorzy starają się wykorzystać tę sytuację i z powodu ich braków, łączą sprzedaż tych preparatów z dodatkowymi, czasami trudno zbywalnymi środkami – informuje prezes PZPRZ.

Czytaj więcej w serwisie Farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI