Rosja zwiększy produkcję nawozów. Podwyżki wyhamują?wnp.pl - 31 marca 2022 15:19


Rekordowo wysokie ceny nawozów sprawiły, że polscy rolnicy i krajowi producenci z uwagą śledzą każdy sygnał o zwiększeniu podaży. Z Rosji napłynęły właśnie dwie informacje. Jedna: rosyjskich nawozów na światowych rynkach będzie więcej. Druga: Moskwa nadal wstrzymuje dostawy jednego typu nawozów.

Podkomisja ds. Taryf Celnych i Regulacji Pozataryfowych rosyjskiego resortu rozwoju podjęła decyzję o zwiększeniu kontyngentów eksportowych na nawozy azotowe i wieloskładnikowe o odpowiednio 231 i 466 tys. ton.

4 mld zł na dopłaty do nawozów. Brakuje tylko zgody KE

Ta informacja oznacza, że na rynku pojawi się dość duża dodatkowa partia nawozów. W praktyce to równowartość rocznej produkcji całkiem sporego zakładu chemicznego.

Zwiększenie ilości nawozów wpłynie pozytywnie na rynek

Jak decyzje rosyjskiego ministerstwa wpłyną na polski rynek? Dodatkowe nawozy z Rosji będą raczej trafiały do Azji i Ameryki Południowej. Jednak pośrednio oznacza to dobre wieści dla polskich rolników.

Pierwsze komentarze mówią bowiem, że w obecnej sytuacji (wysokie ceny nawozów zależą głównie od cen gazu) każde zwiększenie podaży, jeśli nie zastopuje wzrostu cen, to przynajmniej będzie czynnikiem osłabiającym drożenie.

Może się okazać, że nawozy z Rosji wyprą część europejskiej podaży, a to także pozytywnie wpłynie na ceny związków na naszym kontynencie.

Więcej na www.wnp.pl