×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rolnicy ograniczają emisję CO2 dzięki zbiórce opakowań po śor

Autor: PSOR 10 października 2022 14:17

Rolnicy ograniczają emisję CO2 dzięki zbiórce opakowań po śor Rolnicy ograniczają emisję CO2 dzięki zbiórce opakowań po śor

W 2021 roku rolnicy oddali do Systemu PSOR łącznie 2 106 ton opakowań i tym samym powstrzymali emisję 638 ton CO2.

Gospodarowanie odpadami jest jednym z kluczowych obszarów działalności przedsiębiorstw. Selektywna zbiórka, recykling a w efekcie gospodarka obiegu zamkniętego to kierunek, do którego dąży każdy odpowiedzialny biznes. Możliwość oraz sposób przetwarzania surowców wtórnych ma realny wpływ na zmniejszenie szkodliwości środowiskowej.

Branża środków ochrony roślin już od 18 lat z powodzeniem realizuje założenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta prowadząc System PSOR – system zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin.

System Zbiórki Opakowań PSOR

Zgodnie z polskim prawem użytkownicy środków ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne są zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach. Dzięki Systemowi Zbiórki Opakowań PSOR, rolnicy mogą wypełniać ten obowiązek w sposób łatwy, bezpłatny oraz bezpieczny dla środowiska. Wystarczy aby czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania przynieśli do punktu sprzedaży, w którym kupili produkty. Punkty sprzedaży są zaopatrywane w worki do zbierania opakowańoraz materiały edukacyjne, a operator Systemu, firma REMONDIS, zapewnia odbiór opakowań na koszt producentów i importerów.

– Właściwe postępowanie z odpadami jest bardzo istotne z punktu widzenia ochrony środowiska. Opakowania odpowiednio przygotowane przez rolnika: dokładnie opróżnione i co najmniej trzykrotnie wypłukane, są przyjmowane do Systemu PSOR. Wówczas mogą stać się cennymi surowcami i zostać efektywnie i bezpiecznie zagospodarowane.  W 2021 roku w ramach Systemu Zbiórki PSOR zebraliśmy 61% masy opakowań wprowadzonych na rynek, 44% z tej masy zostało poddane recyklingowi, a 56% odzyskowi energetycznemu. – mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

W 2021 roku rolnicy oddali łącznie 2 106 ton opakowań

Każdego roku masa zebranych opakowań po środkach ochrony roślin przewyższa ustalony przez regulatora poziom. W 2021 roku rolnicy oddali do Systemu PSOR łącznie 2 106 ton opakowań i tym samym powstrzymali emisję 638 ton CO2.

Opakowania po środkach ochrony roślin zbierane w ramach Systemu PSOR są poddawane procesom przetwarzania zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Materiał
z recyklingu wykorzystywany jest do produkcji rur osłonowych do światłowodów.

Koszty funkcjonowania Systemu ponoszą firmy wprowadzające środki ochrony roślin i inne środki niebezpieczne wykorzystywane w rolnictwie, czyli ich producenci i importerzy. Użytkownicy i sprzedawcy nie ponoszą kosztów zbierania opakowań, a mają pewność, że działają odpowiedzialnie i zgodnie z prawem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI