×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Robot do uprawy warzyw. Zasilany energią z paneli fotowoltaicznych

Autor: farmer.pl 19 października 2022 09:55

Robot do uprawy warzyw. Zasilany energią z paneli fotowoltaicznych FarmDroid zuzywa energię, którą sam wyprodukuje. Jego waga to 800-900 kg, w zależności od ilości sekcji, których może być nawet 12. / fot. AdK Farmer

Duński autonomiczny robot polowy precyzyjnie sieje i odchwaszcza uprawy buraka, cebuli, rzepaku, jarmużu, sałaty a także ziół. Zasilany wyłącznie energią z paneli fotowoltaicznych ma być maszyną, której koszty eksploatacji są bliskie zeru.

To już drugi pojawiający się na Polskim rynku robot polowy pochodzący z Danii – pioniera w dziedzinie. W całość opatentowana konstrukcyjna pojawiła się na rynku dwa lata temu, choć jej pomysł zrodził się w głowach konstruktorów już 10 lat temu. Dziś najchętniej z FarmDroida korzystają Dania, Austria, Szwajcaria a nawet Skandynawia.

Autonomiczny robot do uprawy warzyw i ziół

Robot, aby mógł pracować potrzebuje wcześniej przygotowanej mapy, którą można stworzyć wykonując przejazdy ciągnikiem na danym polu. Robot raz zaprogramowany będzie pamiętać z dokładnością do centymetra, gdzie znajdują się nasiona. Dzięki temu, pieląc będzie omijał roślinę, wycinając jedynie chwasty dookoła niej.

Zasilanie agrobota ma być samowystarczalne - do przejazdu zużywa bieżąco produkowaną energię z paneli, a jej nadmiar magazynuje w akumulatorze. Jeżeli jest to wczesna wiosna lub późna jesień można doposażyć go w dodatkowe akumulatory ładowane w garażu.

Zwykle robot może pracować nieustannie z ok. 3- godzinną przerwą w nocy na regenerację. W tym roku w podczas majowego siania cebuli w Polsce, gdy dzień był dłuższy i bardziej słoneczny w pracował już 24 h. Pieląc poruszał się z prędkością 730m/h, w kapuście pekińskiej jeździł 900m/h – i to jest jego maksymalna prędkość.

Więcej o proekologicznym robocie przeczytasz na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI