Raport sadowniczy firmy Agrii - uprawy jagodowe

Autor: Raport sadowniczy firmy Agrii Polska 28 kwietnia 2018 11:15

Raport sadowniczy firmy Agrii - uprawy jagodowe Pęd kwiatostanowy we wczesnej fazie rozwojowej /Fot. Agrii

Warunki  termiczne w kwietniu sprzyjają rozwojowi roślin. Jednak tak intensywny wzrost roślin jest sporym utrudnieniem w planowaniu prac na plantacjach i wymaga szybkiego reagowania na zmieniające się fazy rozwojowe.

Ciepła pogoda sprzyja nie tylko roślinom, ale również występowaniu szkodników. Na plantacjach truskawek zbliżamy się do kwitnienia. Na odmianach wczesnych, po uważnej lustracji, pomiędzy ogonkami liściowymi można już dostrzec pędy kwiatostanowe.

Pojawiające się pędy kwiatostanowe mogą być uszkadzane przez kwieciaka malinowca, który w ostatnich latach był dużym zagrożeniem. Masowe wystąpienie tego szkodnika przyczyniło się do start na plantacjach, gdzie nie wykonano zabiegów zwalczających tego owada lub wykonano je zbyt późno.

Dobierając preparaty do zwalczania szkodników, należy unikać insektycydów totalnych, ponieważ mogę one być szkodliwe również dla owadów pożytecznych i przede wszystkim toksyczne dla pszczół. Mimo, że truskawki jeszcze nie kwitną, to na plantacjach lub w bliskim sąsiedztwie znajdują się już kwitnące chwasty, które są pożytkiem dla owadów zapylających.

Chrząszcz kwieciaka malinowca/ Fot. Agrii

Okres przed kwitnieniem to również moment na zwalczanie roztocza truskawkowca. Ze względu na mały rozmiar nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem tego szkodnika na liściu, jednak jego obecność można stwierdzić na podstawie typowych deformacji liści. W późniejszej fazie szkodnik ten może uszkadzać również owoce, prowadzić do ich deformacji i obniżenia jakości handlowej.

Skuteczną walkę z tym szkodnikiem jest w stanie zapewnić dobre pokrycie roślin w trakcie oprysku. Należy pamiętać, aby stosować akaracydy w mieszaninie z adiuwantem. Specjaliści firmy Agrii polecają dodatek Designera w dawce 0,2 - 0,25 l/ha, który dzięki mieszaninie mieszanie dwóch substancji (organosilikonu i lateksu), zapewni dobre pokrycie i penetracje pofałdowanych liści.

Na krzewach porzeczek, zwłaszcza w kwaterach słabo chronionych, bez trudu znaleźć można pierwsze kolonie mszyc. Plantatorzy powinni przeprowadzić lustrację swoich krzewów na obecność tego szkodnika, a jeśli on występuje, wykonać natychmiast zabieg zwalczający.

Kolonia mszyc na liściu porzeczki/ Fot. Agrii

Liść uszkodzony przez roztocza/ Fot. Agrii

Zwalczanie chwastów
Bezdeszczowa aura sprzyja utrzymaniu skuteczności chwastobójczych zabiegów doglebowych, wykonanych jesienią lub wiosną. Brak wilgoci w glebie nie sprzyja również kiełkowaniu chwastów z gleby. Ta sytuacją może mieć konsekwencje w późniejszym okresie, gdy nadejdą opady i nasiona chwastów zaczną masowo kiełkować. Należy wziąć pod uwagę, że w późniejszym czasie nie będziemy mogli zwalczyć tych chwastów chemicznie.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI