Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe - kwitnienie

Autor: Agrii Polska 28 maja 2017 15:43

Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe - kwitnienie kwiatostan borówki wysokiej/ fot. Agrii Polska

Druga dekada maja przyniosła znaczną poprawę pogody, a co za tym idzie – warunki sprzyjające regeneracji roślin po fali przymrozków. Słoneczna i ciepła pogoda przyśpieszyła wegetację roślin. Trwa kwitnienie truskawki i borówki wysokiej, rozpoczyna się kwitnienie letnich odmian maliny.

Intensywny rozwój roślin to także zwiększona presja ze strony patogenów i szkodników. Na liściach truskawek i malin w wielu lokalizacjach zauważamy występowanie przędziorka chmielowca. Przy doborze preparatów wykorzystywanych do zwalczania przędziorków należy pamiętać o zwalczaniu zarówno osobników dorosłych, jak i jaj oraz zachowaniu okresu karencji.

Okres kwitnienia to także newralgiczny moment w ochronie przed kwieciakiem malinowcem. W obecnym sezonie obserwuje się bardzo dużą presję ze strony tego szkodnika i mimo wykonanego zabiegu (często w nieodpowiednim momencie) na plantacjach truskawek obserwuje się licznie uszkodzone pąki kwiatowe. W najbliższym czasie należy wykonać zabiegi zwalczające na plantacjach malin i późno kwitnących odmian truskawki. Bezwzględnie w obecnej fazie nie należy stosować insektycydów totalnych, nawet na tych plantacjach, gdzie nie kwitną uprawiane rośliny. Ich wykorzystanie w tym momencie oprócz zagrożenia dla owadów zapylających, prowadzi do zachwiania równowagi w populacji owadów pożytecznych, a w perspektywie czasu może powodować masowe występowanie szkodników.

Uszkodzenia powodowane przez kwieciaka malinowca/ fot. Agrii Polska

Przędziorek chmielowiec na truskawce/ fot. Agrii Polska

W okresie kwitnienia należy prowadzić szczelną ochronę przeciwko chorobom grzybowym, a zabiegi przeciwko szarej pleśni należy wykonywać co 5 -7 dni od początku kwitnienia do zbiorów, ponieważ temperatura w przedziale 15- 25 st. C oraz opady w tym okresie to idealne warunki do rozwoju szarej pleśni. Planując zabiegi, należy zachowywać rotację wykorzystywanych substancji czynnych oraz okres karencji.

Objawy szarej pleśni na szypułce rozwijającego się zawiązka/ fot. Agrii Polska

Silnie porażona szarą pleśnią karpa - źródło infekcji i wysokie zagrożenie dla rozwijających się kwiatów i zawiązków / fot. Agrii Polska

Rośliny jagodowe to gatunki, w których obserwuje się najmniejsze straty spowodowane przez przymrozki. W zależności od zaawansowania rozwoju straty stanowią od kilku do
kilkudziesięciu procent plonu. Okres kwitnienia to czas, kiedy roślinom należy dostarczyć makro- i mikroelementów. Szczególnie istotny jest teraz bor, który pełni szereg ważnych ról w okresie około kwitnienia i w fazie wzrostu zawiązków. Jest on niezbędny do kiełkowania pyłku i wzrostu łagiewki pyłkowej, polepsza jej trwałość, sprzyja zawiązaniu owoców, a stymulując podziały komórkowe, wpływa na wzrost plonu.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI