Rak drzew owocowych - zabiegi wczesną wiosną

Autor: www.sadyogrody.pl 01 kwietnia 2021 15:51

Rak drzew owocowych - zabiegi wczesną wiosną Rak na młodej Gali Brookfield

Zimowe cięcie zmierza ku końcowi. W tym roku prace nieco się opóźniły ze względu na styczniowe i lutowe mrozy, kiedy część sadowników wstrzymała się z cięciem drzew. Po zakończeniu cięcia należy zabezpieczyć drzewa przed chorobami kory i drewna.

Obecnie sadownicy powoli kończą cięcie sadu. W ostatniej kolejności tną najmłodsze kwatery. Niektórzy decydowali się w tym roku na ‘lżejsze’ cięcie z uwagi na silne spadki temperatury zimą w styczniu i lutym, w obawie przed stratami mrozowymi. W uszkodzeniach kory i spękaniach pni może dochodzić do infekcji raka drzew owocowych.

Należy pamiętać, że wszystkie rany powstałe na drzewach, stanowią wrota do infekcji, dlatego też bezpośrednio po cięciu zaleca się wykonać zabieg miedziowy. Na początku wegetacji w fazie pękania pąków niezbędny jest kolejny zabieg preparatem zawierającym tiofanat metylu. Substancja ta jest najskuteczniejsza w ochronie przed Nectrią powodującą raka drzew owocowych.

Na bieżąco należy też monitorować zdrowotność drzew w sadzie, i najbardziej zaatakowane drzewa usuwać i palić, a niewielkie rany czyścic i zabezpieczać przed infekcją. Szczególnie podatna na raka drzew owocowych jest odmiana Gala.

Podczas cięcia gałęzie z objawami zrakowaceń przeważnie wygarnia się w międzyrzędzia i rozdrabnia, co niestety powoduje pozostawienie w sadzie źródła infekcji. W kwaterach gdzie występują duże problemy z rakiem gałęzie z objawami choroby, powinny być usunięte z sadu. Zleca się palić pędy po cięciu zamiast ich koszenia. Rozwiązaniem może być też użycie rozdrabniaczy zbierających pociętą masę.

Oferta środków do produkcji ogrodniczej na gieldarolna.pl! 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI