Rak drzew owocowych - jaka strategia ochrony?

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 22 grudnia 2020 10:04

Rak drzew owocowych - jaka strategia ochrony? Robert Binkiewicz, specjalista ds. upraw sadowniczych firmy Agrosimex/ fot. PTWP

Podstawą skutecznej ochrony sadów jabłoniowych przed rakiem drzew owocowych jest profilaktyka. W programach poza dozwolonymi rozwiązaniami chemicznymi należy uwzględniać także zabiegi mechaniczne. Jaką strategię ochrony przyjąć na okres jesienno -zimowy? Zapytaliśmy Roberta Binkiewicza, specjalistę ds. upraw sadowniczych firmy Agrosimex.

Robert Binkiewicz podkreśla, że podstawą skutecznego programu ochrony przed chorobami kory i drewna jest profilaktyka. Tylko solidna praca od samego początku po posadzeniu sadu, daje możliwość utrzymania go w dobrej zdrowotności przez lata (nawet Gala). Tak jak w przypadku większości patogenów, działania lecznicze, gdy "mleko już się rozlało", dają mierne efekty. Szczególnie w tym przypadku, gdy tracimy nieodwracalnie drzewostan, a tym samym potencjał plonotwórczy.

Jaką strategię obrać w walce z rakiem drzew owocowych?

Można powiedzieć, że program ochrony przed rakiem (w sadach owocujących), rozpoczyna się jesienią, ale jak wspomniałem wcześniej, należy zacząć po posadzeniu. Bezpośrednio po przycięciu drzewek, polecam zabieg dobrym środkiem miedziowym np. Nordox 75WG, a kiedy rozpoczną wegetację, 2-3 zabiegi specyficznym preparatem nawozowym, z miedzią o działaniu systemicznym Viflo Cu-B. Unikajmy jakichkolwiek ran w tracie wegetacji - jeśli usuwamy latem pędy boczne, konkurencyjne do przewodnika (czego nie zalecam z uwagi na ryzyko), to bezpośrednio po tym powinny być zabezpieczone środkiem miedziowym lub preparatem Topsin/Tiptop. Pamiętajmy o tym, że wszystkie rany powstałe na roślinach, to wrota do infekcji, ograniczmy więc to jedynie do tych, które tworzy natura: blizny po szypułkach zerwanych owoców, blizny po opadniętych liściach, ew. rany pogradowe.

Kiedy zagrożenie rakiem jest największe?

Okres jesienno-zimowy, to największe zagrożenie ze strony tych chorób. Ciepła i wilgotna pogoda + wiele naturalnych ran, powoduje, że w tym czasie powinniśmy najbardziej skupić się na ochronie. Najskuteczniejszą substancją w ochronie przed Nectrią powodującą raka drzew owocowych, jest tiofanat metylu. Gdyby miał taki zapis w etykiecie (a ma zabieg wiosenny), poleciłbym go na pierwszy zabieg po zbiorach. W okresie masowego opadania liści tj. 50-80%, polecam Nordox w górnej dawce, a gdy wszystkie liście opadną powtórzyć "czerwoną miedź" lub zastosować siarczan miedzi. Ostatnio zima odwiedza nas dopiero w styczniu/lutym, dlatego w okresie opadów deszczu/mżawki i dodatnich temperatur w listopadzie/grudniu, polecam powtórzyć poprzedni zabieg. Cięcie zimowe najmłodszych kwater, wykonajmy w ostatniej kolejności. Po pierwsze dlatego, aby uniknąć ew. uszkodzeń mrozowych, a po drugie żeby bezpośrednio po cięciu, wykonać zabieg miedziowy. Początek wegetacji, pękanie paków to czas na kolejny niezbędny zabieg, czyli Topsin/Tiptop.

Ktoś powie, że to zbyt intensywny program i niewykonalny. Owszem, nie jest łatwo, ale od tego zależy przyszłość i sukces naszych nowo zakładanych sadów. Coraz większa grupa sadowników uświadomiła sobie to i wdrożyła ten schemat u siebie. Od tego momentu zdrowotność ich sadów jest na bardzo wysokim poziomie, a jednocześnie presja raka zmalała do minimum.

To, co powinno nas martwić najbardziej, to fakt wycofania z użytku tiofanatu metylu (Topsin/Tiptop), który w sezonie 2021 będzie można stosować po raz ostatni...

Na wstępie zaznaczyłem, że podstawa skutecznej ochrony, to profilaktyka, ale nawet wykonując powyższy program, nie da się uniknąć minimalnego porażenia. Należy więc na bieżąco monitorować zdrowotność drzewostanu i najbardziej zaatakowane drzewa usuwać i palić, a niewielkie rany czyścic i zabezpieczać - to również element profilaktyki.

Dziękuję za rozmowę!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI