×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Analiza gleby - ile kosztują badania w 2023 roku?

Autor: SadyOgrody.pl 07 stycznia 2022 11:05

Analiza gleby - ile kosztują badania w 2023 roku? Aby racjonalnie podejść do kwestii nawożenia konieczne jest wykonanie analizy gleby. / fot. za farmer.pl

Racjonalne podejście do kwestii nawożenia wymaga wykonania analiz gleby. Ceny nawozów są bardzo wysokie dlatego nie warto nawozić na oko. Ile obecnie kosztują badania?

Podstawą racjonalnego nawożenia upraw jest analiza chemiczna gleby, której wykonanie pozwala na określenie brakujących ilości składników pokarmowych. W ten sposób eliminowane jest dostarczanie do gleby nawozów mineralnych „na zapas”.

Badanie gleby - jak pobrać próbki? Jak często wykonywać? 

Próbek glebowych nie należy pobierać na obrzeżach pola (do 5 m), ani z miejsc po stogach i kopcach, rowach czy kretowiskach, w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu. Ponadto niewskazane jest pobierane gleby do analiz po zastosowaniu jakichkolwiek nawozów mineralnych czy organicznych, a także w okresie nadmiernej suszy lub wilgotności gleby.

Próba glebowa do analiz powinna być reprezentatywna (uśredniona), co - według instrukcji dostępnej na stronie OSChR - oznacza, że musi reprezentować obszar użytku rolnego o zbliżonych warunkach (typ, rodzaj i gatunek gleby, ukształtowanie terenu) oraz agrotechnicznych (uprawa, przedplon, nawożenie). Powierzchnia przypadająca na próbę ogólną, pod względem glebowym i ukształtowaniem terenu nie może przekraczać 4 ha. Próbki gleby do analiz chemicznych powinny być pobierane co 3-4 lata.

Podstawowe analizy obejmują oznaczenie odczynu (pH gleby), a także zaleceń odnośnie fosforu, potasu i magnezu, oraz wapna. W razie potrzeby w OSChR wykonywane są również inne analizy, np. zawartość próchnicy w glebie oraz mikroelementów.   

Analiza gleby 2023 - jakie ceny? 

Ceny we wszystkich okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych ceny są takie same i reguluje je rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podane ceny są cenami brutto. 

Gleby pod uprawy rolnicze i sadownicze – cena w zł/próbkę:

Makroelementy (pH, P2O5, K2O, Mg) 13,12
Mikroelementy (Cu, Fe, Mn, Zn) 34,99
Mikroelementy (B, Cu, Fe, Mn, Zn) 52,48
Skład granulometryczny 46,86
Skład granulometryczny (w przypadku ozn. makro- lub mikroelementów) 37,49
Substancja organiczna met. Tiurina 40,61
Substancja organiczna met. Tiurina (w przypadku ozn. makro- lub mikro-) 34,36
Substancja organiczna met. wagową 59,36
Substancja organiczna met. wagową (w przypadku ozn. makro- lub mikro-) 49,99
Azot mineralny (0-60) – 2 próbki 28,12
Azot mineralny (0-90) – 3 próbki 42,48
Azot ogólny 84,35
Azot ogólny (w przypadku ozn. makro- lub mikroelementów) 74,98

W prywatnych firmach zwykle badanie gleby jest nieco wyższe. Ceny ustalane są indywidualnie - zazwyczaj biorąc pod uwagę wybrany pakiet. 

Biorąc  pod uwagę wysokie ceny nawozów wykonanie analizy gleby staje się koniecznością żeby przekonać się jakich składników pokarmowych brakuje. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI