PZPRZ wystosował apel ws. konieczności analizy wycofywania substancji czynnychFarmer.pl - 02 stycznia 2020 10:18


Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystosował apel do komisarza Unii Europejskiej do spraw rolnictwa – Janusza Wojciechowskiego i do ministra rolnictwa – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w sprawie konieczności analizy skutków wycofania określonych substancji czynnych z rynku Unii Europejskiej. Zgłoszono też potrzebę opracowania przepisów regulujących import żywności spoza Wspólnoty pod kątem pozostałości środków ochrony roślin - podaje farmer.pl.

PZPRZ podjął temat ważny dla każdego rolnika, a mianowicie problem ze zmniejszającą się pulą produktów do ochrony roślin i tym samym kłopotów w zwalczaniu agrofagów. Budzi to ogromny niepokój.

- Tak drastyczne ograniczenie liczby dostępnych preparatów powoduje, że jest to realny problem polskich rolników, którzy zostaną pozbawieni skutecznych i bezpiecznych środków do ochrony swoich upraw. Od początku 2018 r. z rynku zostało wycofanych lub zostało przeznaczonych do wycofania ponad 20 substancji czynnych (..). Z kolei proces dopuszczania kolejnych jest skomplikowany, rygorystyczny, kosztowny i czasochłonny (np. okres badań i testów poprzedzających jego zatwierdzenie na rynku UE trwa średnio 11 lat i kosztuje ok. 1 mld zł), dlatego przemysł nie jest w stanie szybko uzupełnić powstałej luki – napisano w komunikacie.

Jak dodano, takie postępowanie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji jak np. utratę plonów, niższą skuteczność w walce z zagrożeniami na polu, wyższe koszty produkcji z powodu większej ilości zabiegów, a także rozwój szarej strefy.

- Taka sytuacja będzie miała przede wszystkim duży wpływ na dostępność i ceny żywności w przyszłości – napisał w oświadczeniu Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ.

Więcej na www.farmer.pl