PSOR rusza z kampanią dot. stosowania środków ochrony roślin w produkcji żywności

Autor: www.sadyogrody.pl 14 października 2015 09:19

PSOR rusza z kampanią dot. stosowania środków ochrony roślin w produkcji żywności Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin/ fot. psor.pl

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin rozpoczyna ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem „W ochronie koniecznej”. Celem kampanii jest informowanie społeczeństwa o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosowane są środki ochrony roślin. - Będziemy zwiększać świadomości konsumentów w temacie bezpieczeństwa żywności. Wszystkim nam, zależy żeby spożywać bezpieczną żywność – powiedział Marcin Mucha, dyrektor PSOR, podczas konferencji prasowej.

Prowadzone działania mają uświadamiać wszystkim konsumentom owoców i warzyw oraz produktów pochodzenia roślinnego, że środki ochrony roślin są nieodzowne w pracy rolnika, a produkcja rolna z ich wykluczeniem jest niewystarczająca, aby zapewnić żywność o dobrej jakości w przystępnych cenach.

W ramach kampanii „W ochronie koniecznej” PSOR będzie promować zdrową i bezpieczną produkcję rolną oraz propagować wiedzę dotyczącą żywności i środków ochrony roślin. Realizowane działania będą skierowane do całego społeczeństwa.

- Środki ochrony roślin to substancje używane w rolnictwie zarówno konwencjonalnym, jak i ekologicznym. Rolnicy korzystają z nich, gdy plony potrzebują ochrony, to swoiste leki dla roślin. Lekarstwa są bezpieczne dla ludzi, o ile przyjmujemy je w odpowiednich sytuacjach i dawkach. Tak samo środki ochrony roślin nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi czy zwierząt, jeśli są stosowane zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej – mówił Marcin Mucha, dyrektor PSOR.

Dodaje, że w działaniach PSOR-u będą obalane mity i półprawdy, a przedstawiana będzie rzetelna, poparta badaniami naukowymi wiedza. - Liczymy, że Polacy pokochają polskie owoce i warzywa, zaufają polskim rolnikom i będą często sięgać po ich produkty – kontynuował Marcin Mucha.

Środki ochrony roślin, zgodnie z zasadą „obrony koniecznej”, stosowane są jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne, a więc gdy zabiegi niechemiczne nie przyniosły rezultatu. Jest to tak zwana integrowana ochrona roślin. Stosowanie integrowanej ochrony roślin jest obowiązkiem ustawowym.

Dzięki niej rolnicy w pełni wykorzystują wiedzę o organizmach szkodliwych dla roślin (w szczególności o ich biologii i szkodliwości) w celu określenia optymalnych terminów dla podejmowania działań zwalczających te organizmy. Ponadto, opiera się ona na naturalnym występowaniu organizmów pożytecznych, które np. żywią się szkodnikami roślin. Tym samym integrowana ochrona roślin pozwala zmniejszyć stosowanie środków ochrony roślin do niezbędnego minimum i w ten sposób ograniczyć presję na środowisko naturalne oraz chronić bioróżnorodność środowiska rolniczego.

PSOR realizuje zadania i projekty informacyjno-edukacyjne adresowane do użytkowników środków ochrony roślin. Projekty PSOR, podejmowane w imieniu producentów ś.o.r. dotyczą bezpieczeństwa użytkownika środków ochrony roślin przed, w trakcie i po ich stosowaniu, a także odpowiedzialnego postępowania z opakowaniami po tych środkach

- System zbiórki opakowań PSOR istnieje już ponad 10 lat i z powodzeniem funkcjonuje na arenie naszej lokalnej Polski. Zakłada on zbiórkę wszystkich opakowań wprowadzanych przez naszych członków – powiedział Marcin Mucha.

Marcin Mucha został wybrany nowym dyrektorem Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin 7 września br. Z branżą rolniczą związany jest od ponad 10 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI