×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PSOR opracowało „Kodeks dobrej współpracy rolników i pszczelarzy"

Autor: www.sadyogrody.pl 20 maja 2021 16:18

PSOR opracowało „Kodeks dobrej współpracy rolników i pszczelarzy" Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin publikuje Kodeks współpracy rolników i pszczelarzy

Ochrona środowiska oraz intensywne rolnictwo to zagadnienia nie tylko idące w parze, ale także mogące przynosić korzyści zarówno dla rozwoju różnorodności biologicznej, jak i rentowności gospodarstw rolnych. Owady zapylające, w tym pszczoła miodna, są ważnym elementem krajobrazu rolniczego a ich różnorodność biologiczna zapewnia stabilność tego ekosystemu.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin wystosowało list otwarty do rolników i sadowników, w którym zaprasza do wspólnego dbania o dobro owadów zapylających i publikuje Kodeks dobrej współpracy rolników i pszczelarzy.

W liście otwartym PSOR do rolników i sadowników czytamy: 

"Dobrostan zapylaczy jest wspólnym celem nas wszystkich, a szczególną rolę w jego realizacji pełnicie Wy oraz pszczelarze. To wasza współpraca jest kluczem do budowy odpowiedzialnego zrównoważonego rolnictwa.

Aby wspierać Was w pracy na rzecz owadów zapylających opracowaliśmy „Kodeks dobrej współpracy rolników i pszczelarzy”. To drogowskaz, który pokaże Wam co możecie zrobić w ramach współpracy oraz jak realizować zasady Integrowanej Ochrony Roślin. Ale współpraca z pszczelarzem to nie jedyne działanie wspierające dobrostan owadów zapylających. Ważne jest też, abyście prowadzili swoje gospodarstwa w sposób zrównoważony, zwłaszcza w obszarze nawożenia i ochrony roślin. Tworzyli obszary przyjazne zapylaczom na swoich polach uprawnych i w ich pobliżu. Aby uprawę odwiedzały różne gatunki pożytecznych owadów trzeba zapewnić im bazę pożytkową dostępną przez cały sezon – tworząc pasy kwietne roślin nektaro- i pyłkodajnych, które są bazą pokarmową dla dzikich zapylaczy. Warto zaplanować pasy tak, by tworzyły sieć naturalnych i półnaturalnych obszarów wokół gruntów rolnych. Dobrze jest wysiewać połączenie mieszanek roślin jednorocznych, zimotrwałych oraz wieloletnich kwitnących w różnych terminach – w ten sposób owady mają
zapewniony pożytek i schronienie przez cały rok.

Aby zapewnić bezpieczeństwo owadom zapylającym na waszych polach i plantacjach pamiętajcie także, o właściwym stosowaniu środków ochrony roślin. Dlatego zachęcamy Was do korzystania z bezpłatnej platformy szkoleniowej Akademia PSOR, na której znajdziecie materiały eksperckie, dotyczące bezpiecznego dla środowiska i ludzi stosowania środków ochrony roślin.

Wspólnie działajmy na rzecz owadów zapylających."

Kodeks dobrej współpracy rolników i pszczelarzy w załączniku!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI