PSOR o stosowaniu nielegalnych śor: Łatwo stracić zaufanie konsumentów

Autor: www.sadyogrody.pl 27 lutego 2018 08:01

PSOR o stosowaniu nielegalnych śor: Łatwo stracić zaufanie konsumentów fot. PSOR

- Odpowiedzialna produkcja rolna dotyczy każdego podmiotu znajdującego się w łańcuchu produkowania żywności. Oznacza to dla mnie wypełnianie wymagań, jakie stawia przed nami prawo ale to też sprostanie oczekiwaniom stawianych przez konsumentów, do których na końcu trafia wyprodukowana żywność - mówił Marcin Mucha, Dyrektor PSOR podczas konferencji „Zero tolerancji – brak przekroczonych norm pozostałości środków ochrony roślin szansą dla polskich jabłek” zorganizowanej przez „Unię Owocową”.

Każdy podmiot, znajdujący się w łańcuchu produkującym żywność, ma pewien zakres odpowiedzialności – działania jakie są podejmowania w procesie produkcyjnym muszą być zgodne z najwyższymi standardami i powinny służyć wytwarzaniu dobrej jakościowo i bezpiecznej żywności.

- Środki ochrony roślin są specyficznego rodzaju produktem, nieporównywalnym z produktami z innych branż, bo jest wykorzystywany do produkcji pokarmu. Na rolnikach i sadownikach spoczywa więc odpowiedzialność wyprodukowania bezpiecznych produktów, przy użyciu odpowiednich narzędzi. Naszą rolą jako Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin jest za to dostarczanie tych narzędzi (między innymi śor), które są bezpieczne do wykorzystania w uprawach - mówił w czasie konferencji Marcin Mucha.

- Nielegalne pestycydy są nieodłącznym elementem przekroczeń najwyższych, dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin. Nielegalne produkty to nieznany skład, a co za tym idzie nieznane konsekwencje zastosowania. Mogą one negatywnie wpływać na rośliny i zwierzęta. Poza tym stwarza to potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka - dodał.

Jak dodaje, żywność produkowana przy wykorzystaniu nielegalnych pestycydów trafia na rynek a potem finalnie do konsumentów. W związku z tym łatwo jest mówić o utracie zaufania do produktu.

- Pierwszą konsekwencją może być utrata wizerunku polskiej żywności , a w następstwie straty finansowe. Konsumenci przestaną kupować nasze produkty a informacje mogące podważyć zaufanie rozchodzą się momentalnie, z wielu stron i różnymi kanałami. Odbudowanie dobrego wizerunku, zyskanie ponownego zaufania naszych konsumentów jest trudne, a czasami nawet niemożliwe do odzyskania - dodał ekspert.

Na zlecenie PSOR przeprowadzono symulację na temat podania w mediach informacji, że sadownicy w swojej pracy używali podrobionych środków ochrony roślin z nieznanego źródła. Reakcja respondentów była porażająca. Aż 97% zapytanych osób powiedziało, że nie kupiło by takiego owocu, uznając go między innymi za niebezpieczny.

- Rzadko kiedy w takich badaniach ocena cechy, w tym przypadku „niebezpieczny” jest tak jednoznaczna. To daje do myślenia, jak takie mechanizmy działają i z jaką reakcją spotykamy się ze strony konsumentów. Pokazuje również jak łatwo można doprowadzić do kryzysu żywnościowego - tłumaczył Mucha.

Inne badanie przeprowadzono na grupie rolników. Zapytano ich o podrabiane środki ochrony roślin. Wyniki pokazały, że co 10 rolnik i co 4 sadownik miał styczność z takimi środkami. Ilustruje to duży odsetek i potwierdziło szacunki komisji europejskiej odnośnie wartości procederu. 40% rolników deklaruje zakup, z uwagi na niższą cenę produktów, tych podrabianych produktów. Środek oryginalny ma wysoką cenę, choćby ze względu na długi proces jego rejestracji, jednak jego zakup daje pewność składu i jakości.

- Dodatkowo zapytano o to, gdzie się kupuje takie środki. Badani wskazali za źródło m.in. internet, bazar, handel obwoźny ale 3% pytanych deklaruje ich dostępność w sklepie. Badanie pokazało nam jak daleki i głęboki jest zasięg tego zjawiska. Sprzedaż nielegalnych środków w sklepie idealnie ilustruje skalę procederu. Istnieje ogólna akceptacja, przyzwolenie na nielegalne środki ochrony roślin i bagatelizowanie problemu nieprzebadanych środków i zagrożeń jakie powodują - dodał prelegent.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI