Podczas konferencji prasowej w Olsztynie Kosiniak-Kamysz mówił, że spotka się w poniedziałek z przedsiębiorcami z Warmii i Mazur, żeby zaprezentować im przygotowany przez PSL plan dla Polski. Przypomniał, że w Sejmie czekają na rozpatrzenie projekty ustaw dotyczące m.in. dobrowolnego ZUS-u, odblokowania zielonej energii oraz dopłat do nawozów, ale - jak zaznaczył - do tony, a nie do hektara jak proponują rządzący.

PSL proponuje też zamrożenie ceny energii dla małych i mikroprzedsiębiorstw na poziomie z czerwca 2022 r.

"Te ceny teraz szaleją, są horrendalnie wysokie, jest naprawdę bardzo trudna sytuacja w wielu branżach" - mówił lider PSL.

Wstrzymana produkcja nawozów azotowych

Jego zdaniem tę trudną sytuacje pogłębiają "głupie decyzje rządzących", dotyczące choćby wstrzymania produkcji nawozów azotowych. Jak mówił, taką decyzję podjął ktoś zupełnie bez wyobraźni i bez jakiejkolwiek znajomości rzeczy.

"Produkcja nawozów, to nie jest tylko produkcja nawozów dla rolnictwa i konsumenta w efekcie, ale to jest produkcja różnych substancji potrzebnych do wytwarzania nabiału, do przetwórstwa mięsno-spożywczego, do wszystkich dziedzin tak naprawdę przemysłu spożywczego" - wyliczał.

"Oczekujemy natychmiastowego wznowienia produkcji we wszystkich zakładach azotowych w Polsce, niezależnie od struktury właścicielskiej. Natychmiastowego dostarczania dwutlenku węgla do wszystkich przedsiębiorstw spożywczych, które tego potrzebują. Natychmiastowej obniżki cen nawozów dla rolników, żeby żywność była tańsza" - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

O tym, że włocławska spółka Anwil, w 100 proc. należąca do PKN Orlen, zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, poinformował w poniedziałek PKN Orlen.

"Mimo trudnych warunków na rynku gazu, Anwil wznawia produkcję nawozów i tym samym surowego CO2. Robimy wszystko, aby ten produkt, wykorzystywany w branży medycznej oraz do produkcji żywności, był dostępny na polskim rynku" - napisał na Twitterze w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Czytaj także: Anwil wznawia produkcję nawozów