×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pseudomonas w sadach gruszowych - duży problem w bieżącym sezonie

Autor: www.sadyogrody.pl 23 maja 2023 12:03

Pseudomonas w sadach gruszowych - duży problem w bieżącym sezonie Trudny początek sezonu dla producentów grusz. Bakteria atakuje sady/ fot.sadyogrody.pl

W sadach gruszowych obserwuje się objawy porażenia drzew bakterią Pseudomonas. Zagrożenie infekcjami największe jest w okolicach kwitnienia i po kwitnieniu, w warunkach niższej temperatury oraz wysokiej wilgotności/opadów deszczu.

Rak bakteryjny drzew owocowych powodowany przez bakterię Pseudomonas Syringae stanowi większy problem przede wszystkim w uprawie gatunków pestkowych takich jak czereśnia, wiśnia, morela. W tym sezonie obserwuje się wysokie porażenie na gruszach.

Bakteria Pseudomonas na gruszy, fot. sadyogrody.pl

Silne infekcje Pseudomonas w sadach gruszowych

Bakterie Pseudomonas Syringae wnikają do rośliny poprzez kwiaty, uszkodzenia w pędach oraz ślady po opadłych liściach. Infekcji sprzyjają warunki niższej temperatury (0 st. C) oraz wysokiej wilgotności i liczne opady deszczu w okolicach kwitnienia i po kwitnieniu. W wyniku porażenia obserwuje się zamieranie kwiatów i zawiązków owocowych. Niestety taka pogoda miała miejsce zarówno na koniec marca, jak i na przełomie kwietnia i maja. 

Bakteria Pseudomonas na gruszy, fot. sadyogrody.pl

Sadownicy wskazują na duży problem w swoich kwaterach. Pseudomonas jest na tyle silny ze straty w gruszach objętych tą bakterią mogą być bardzo duże. W szczególności dotyczy to odmiany Konferencja. Porażenie bakterią jest notowane nawet na kwaterach, na których do tej pory nie stwierdzono jej obecności. O presji tej bakterii informują sadownicy z okolic Warki czy Konar ale także miejscowości Glinki, w powiecie otwockim czy okolicach Mogielnicy. 

Bakteria Pseudomonas, fot. sadyogrody.pl

Jak walczyć z Pseudomonas w sadach gruszowych?

W ochronie grusz można wspomagać się preparatami fosforynowymi, produktami  zawierającymi miedź systemiczną czy laminarynę.

W sezonie 2022 zagrożenie ze strony Pseudomonas było na stosunkowo niskim poziomie. Warunki atmosferyczne nie sprzyjały infekcji, ale w zależności od lokalizacji i przebiegu pogody, zdarzały się sady mocno porażone. Bez szczelnej ochrony zapobiegawczej w okresie kwitnienia wystarczy jedna chłodna noc, czy delikatny przymrozek i wówczas dochodzi do dużych strat w wyniku infekcji.

Bakteria Pseudomonas na gruszy, fot. sadyogrody.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI