Przyczyny migracji szkodników na nowe uprawy (wideo)www.sadyogrody.pl - 29 listopada 2018 13:59


W przypadku gdy rośliny rolnicze sąsiadują z uprawami ogrodniczymi, warzywnikami, sadami, wówczas wzrasta prawdopodobieństwo, że część gatunków wielożernych, czyli tzw. polifagów może migrować z roślin rolniczych na ogrodnicze poszukując pokarmu – mówi w rozmowie z sadyogrody.pl dr hab. inż. Paweł Bereś, (prof. nadzw), ekspert z zakresu ochrony roślin, założyciel strony "Działka i ogród naszą pasją".

Zmiany klimatu mają bardzo duży wpływ na migrację szkodników. – W tym roku mieliśmy bardzo dobry przykład. Z uwagi na suszę, która panowała w naszym kraju, część roślin rolniczych przedwcześnie dojrzała a niektóre wręcz zaschły na polu, co spowodowało, że szkodniki wielożerne poszukiwały alternatywnego pożywienia – zaznacza profesor Bereś.

Jako przykład podaje stonkę kukurydzianą. - Kiedy kukurydza już w lipcu zaczęła zasychać, stała się mało atrakcyjnym pokarmem dla chrząszczy tego gatunku. Dlatego mogliśmy je masowo zaobserwować na ogórkach, dyni, patisonach, cukinii, gdzie żerowały uszkadzając między innymi kwiaty tych roślin – mówi prof. Bereś.

{film;13992} 

Materiał wideo powstał podczas konferencji "Sady i ogrody", która odbyła się 7 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.