×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przy zakupie nawozów azotowych trzeba okazać dowód osobisty

Autor: Farmer.pl 22 lutego 2021 12:08

Przy zakupie nawozów azotowych trzeba okazać dowód osobisty Przy zakupie nawozów azotowych trzeba okazać dowód osobisty; fot. shutterstock.com

Od 1 lutego br. rolnik, który chce kupić nawóz azotowy musi podawać numer dowodu osobistego.

Chodzi o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 98/2013.

Rozporządzenie ustanawia zharmonizowane przepisy dotyczące udostępniania, wprowadzania, posiadania i stosowania substancji lub mieszanin, które mogą być niezgodnie z przeznaczeniem zastosowane do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych, w celu ograniczenia dostępności tych substancji lub mieszanin dla przeciętnych użytkowników, oraz w celu zapewnienia właściwego zgłaszania podejrzanych transakcji w ramach całego łańcucha dostaw.

Wymogi EU

- Od 1 lutego w punkcie handlowym, w którym kupujecie nawóz możecie być poproszeni o wypełnienie oświadczenia, w którym deklarujecie, na jakie cele będziecie ten nawóz zużywać oraz będziecie poproszeni o dowód osobisty. To nie jest widzimisię punktu handlowego czy producenta, tylko jest to wymóg Unii Europejskiej – wyjaśnia na youtubowym kanale nawozy.pl, Kamil Struk, ekspert Grupy Azoty.

- Od 1 lutego to jest już obowiązek sprzedającego uzyskać taki podpis na oświadczeniu od kupującego nawozy, które zawierają powyżej 16% azotanu amonu – dodaje Paweł Kiełpsz, drugi z występujących w przekazie YT ekspertów Grupy Azoty.

- Chodzi tu o bezpieczeństwo. Azotan amonu to substancja, która może służyć także do produkcji bomby. Dlatego to nie są żarty – stwierdził Kamil Struk, a Paweł Kiełpsz dodał: - Ten wymóg obowiązuje już w całej UE, a wprowadzony jest po to, aby przeciwdziałać terroryzmowi.

Sprzedawcy będą musieli przechowywać podpisane dokumenty przez 18 miesięcy.

A co jeśli ktoś nie będzie chciał pokazać dowodu osobistego?

- Wtedy sprzedawca może odmówić sprzedaży danego nawozu – informuje Kamil Struk.

A jeśli ktoś kupuje tylko dla mamy, do ogródka przed domem, na paragon, bez faktury? Może?

- Nie ma określonej minimalnej wartości, od której obowiązuje przepis. Każda ilość nawozu, który będzie zawierał azotan amonu w stężeniu 16% i więcej, będzie wymagał podpisania takiego dokumentu – informują eksperci Grupy Azoty.

Więcej na farmer.pl.

Nawozy - sprawdź oferty na gieldarolna.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI