
W pierwszej części artykułu o platformach sadowniczych opisane zostały dwuosiowe platformy o stałej wysokości podestu roboczego oraz wstęp do platform hydraulicznych. Zapraszamy do lektury drugiej części przeglądu rynku.
Platformy sadownicze - przegląd ofert dostępnych na rynku
Na rynku dostępne są platformy hydrauliczne oferowane w trzech wersjach. Jedną z nich są maszyny na jednoosiowym podwoziu. Są one tańsze w porównaniu do maszyn z innym rodzajem osi i bardziej zwrotne. Jednakże praca takich platform na nierównym terenie jest mniej komfortowa dla znajdujących się na niech pracowników.
Lepszy komfort niż platformy hydrauliczne na jednoosiowym podwoziu zapewniają platformy oparte na podwoziu typu tandem. Cechuje je wyższa stabilność również z tego względu że producenci oferują szersze ogumienie.
Jednakże platformy typu tandem charakteryzują wyższe opory ruchu co może być uciążliwe dla sadowników, którzy używają lekkiego ciągnika. Ponadto podwozie tandem powoduje że przy zawracaniu z jednego międzyrzędzia do drugiego zrywana jest murawa.
Zobacz preferencyjne warunki ofert finansowania maszyn!
Dobrą zwrotność jak również unikanie zrywania murawy podczas nawrotu oferują platformy z dwiema osiami w których stosuje się cztery koła skrętne. Cechuje je dobra stabilność i dobre rozłożenie masy.
Każdy z rodzajów platform hydraulicznych można doposażyć w zaczep do podłączania przyczep sadowniczych na których będą znajdowały się puste skrzyniopalety zamieniane na napełnione owocami pojemniki. W przypadku takich agregatów producenci oferują montaż na platformie suwnicy skrzyniopalet umożliwiające swobodne przemieszczanie skrzyniopalet po jej powierzchni oraz windy dzięki której napełnione skrzyniopalety będą opuszczane na przyczepy i podbierane pojemniki puste.
Przydatnym rozwiązaniem oferowanym opcjonalnie jest instalacja pneumatyczna z kompresorem wykorzystywana do zasilania sekatorów pneumatycznych.
Platformy samobieżne są rozwiązaniem wygodnym, które eliminuje konieczność zaangażowania ciągnika oraz pracownika – operatora. Maszyny te dysponują własnym zespołem napędowym (z silnikiem elektrycznym lub wysokoprężnym) oraz układem hydraulicznym, który pozwala unosić platformę na określona wysokość. Platformy zależnie od wersji są wyposażone w napęd jednej lub dwóch osi. W wariancie z napędem 4x4 skrętne są koła tylnej osi co ułatwia manewrowanie w sadzie. Platformy mogą poruszać się automatycznie dzięki uchylnym ramionom z elektronicznymi czujnikami, które automatycznie wymuszają skręt kół i ustawiają je do jazdy na wprost w przypadku kiedy ramię natrafi na pień drzewa.
Częstym wyposażeniem platform samobieżnych są podnośniki załadowczo-rozładowcze skrzyniopalet montowane zarówno z przodu jak i z tyłu maszyny. Dzięki tym rozwiązaniom platforma może podbierać puste skrzyniopalety a z tyłu zostawiać pojemniki napełnione owocami. Doposażeniem platform jest agregat prądotwórczy przydatny na potrzeby zasilania pił łańcuchowych jak również kompresor tłoczący sprężone powietrze do sekatorów pneumatycznych. Dzięki wyposażeniu w zaczep z platformą można agregować przyczepki lub wózki sadownicze.
Na polskim rynku samobieżnych platform dominują firmy zagraniczne takie jak Knecht GmbH, Rosatello, Frumaco. Do polskich producentów tych maszyn należą firmy Lisicki i Sorter.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CHF
4,71 -0,16%
GBP
5,28 -0,83%
USD
4,28 -1,04%
ON
7,65 2 gr
LPG
3,20 4 gr