×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przegląd ciągnika przed sezonem. Co warto zrobić?

Autor: Michał Tarczyński 30 marca 2023 10:01

Przegląd ciągnika przed sezonem. Co warto zrobić? Wczesną wiosna warto przygotować ciągnik do pracy przed sezonem. / fot. shutterstock

Wczesną wiosną warto przygotować ciągnik do pracy przed sezonem. Dzięki odpowiednim zabiegom możemy uniknąć niektórych awarii i przyśpieszyć prace wtedy, kiedy czas jest na wagę złota. Poza tym w większości przypadków odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja maszyny pozwala na zaoszczędzenie realnych kwot. Dodatkowym atutem jest podwyższony komfort operatora który może wpływać na większą wydajność pracy i większe zadowolenie podczas jej wykonywania.

Jak zrobić przegląd ciągnika? Smarowanie to podstawa

Podstawowymi zabiegami które powinny być przeprowadzone to wymiana oleju zarówno tego silnikowego jak i przekładniowego czy hydraulicznego. Podczas wymiany oleju oczywistą kwestią jest założenie nowego filtra olejowego, lecz nie powinniśmy oszczędzać również na filtrach powietrza, paliwa i kabinowym. Koszt filtrów jest stosunkowo niski a pozwala „oddychać” maszynie w pełnym zakresie i operatorowi podczas pracy w kabinie. Pozostałe płyny eksploatacyjne wystarczy skontrolować czy ich poziom jest właściwy i w razie potrzeby uzupełnić. Te pozostałe płyny warto wymienić co kilka lat podczas większej obsługi serwisowej. Wszystkie elementy ruchome nasmarować odpowiednim smarem przez co praca nie będzie wymagała tyle wysiłku. Dodatkowo smary zapobiegają przed korozją. Ilość środka smarnego trzeba dostosować do elementu, na który jest aplikowany, gdyż czasem namiar może zaszkodzić. Trzeba pamiętać o tym, że wszelkie środki smarne poprzez swoje właściwości zbierają na sobie zanieczyszczenia takie jak kurz, pył i inne drobne ciała stałe.

Wiosenny przegląd ciągnika. Sprawdź kompletność osprzętu

Do sprawnej szybkiej i efektywnej pracy ważne by elementy wyposażenia były na swoim miejscu takie jak bolce, zawleczki, cięgna. Poza wyposażeniem standardowym dobrze jest przygotować elementy pierwszej potrzeby. W wygospodarowanym miejscu w kabinie najlepiej w zamykanej skrzynce narzędziowej skompletować zestaw podstawowych narzędzi odpowiednich do obsługi naszej maszyny, rękawice robocze, zapasowe zawleczki, kilka opasek samozaciskowych, bezpieczniki, taśmę naprawczą, nóż i sznurek. Z takim podstawowym zestawem przygotujemy się na ewentualna naprawę w polowych warunkach bez konieczności powrotu do gospodarstwa i marnowania cennego czasu.

Czystość i porządek w ciągniku

Czystość i porządek na miejscu pracy to nie tylko aspekt estetyczny, ale też potrafi oddziaływać pozytywnie na tępo pracy. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie preparatów do szyb o właściwościach hydrofobowych używanych do samochodów osobowych przez studia detalingowe zwanych potocznie „niewidzialną wycieraczką” dzięki czemu szyby będą dłużej przejrzyste a sam proces czyszczenia dużo sprawniejszy. Wydaje się to szczególnie pomocne przy pracach z opryskiwaczami podczas zabiegów środkami ochrony roślin.

Części zamienne/eksploatacyjne w ciągniku. Lepiej kupić na zapas?

Jeżeli podczas prac nasz sprzęt będzie narażony na podwyższone ryzyko jakieś awarii lub spodziewamy się konieczności wymiany części warto zawczasu zaopatrzyć się zapas, aby uniknąć przestoju podczas prac sezonowych. Tym bardziej, że w dalszym ciągu na rynku części borykamy się z problemem dostępności części i często z długim okresem oczekiwania.

Dlatego sprawniej i taniej okaże się kupić na zapas, żeby leżało na półce w garażu niż czekać do momentu kiedy będzie konieczność wymiany.

Przegląd ciągnika: Kontrola oświetlenia i sprawdzenie ciśnienia w oponach 

Większość zabiegów podczas wiosennych przygotowań nie generuje dodatkowych kosztów a jedynie wymaga poświęcenia od nas trochę czasu i chęci. Kontrola oświetlenia nie tylko tego homologacyjnego, ale też źródeł światła roboczego/pomocniczego do sprawnej pracy po zachodzie słońca. Przedmuchanie sprężonym powietrzem szczególnie układu chłodzenia. Sprawdzenie ciśnienia w oponach zapobiegnie nadmiernemu zużywaniu się ogumienia i wpłynie pozytywnie na komfort pracy. Dodatkowo warto zastosować preparaty które pozwalają na jazdę po przebiciu opony szczególnie gdy ciągnik wykorzystujemy do rozdrabniania patyków i gałęzi. 

Formalności przed wyjazdem na drogę

Przed poruszaniem się po drogach publicznych warto sprawdzić obecność obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej i przeglądu technicznego który w nowych maszynach jest wymagany po trzech latach a kolejny po dwóch latach. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI