Przędziorki wiosną - czas na pierwsze zabiegi

Autor: www.sadyogrody.pl 10 kwietnia 2021 18:14

Przędziorki wiosną - czas na pierwsze zabiegi Wiosenne stosowanie oleju w sadach stało się praktycznie standardem/ fot. sadyogrody

Na okres nabrzmiewania i pękania pąków kwiatowych przypada termin zwalczania przędziorków za pomocą oleju parafinowego. Wiosenne stosowanie oleju w polskich sadach stało się praktycznie standardem.

Wiosenne stosowanie oleju pomaga sadownikom wyeliminować  problemy  ze zwalczaniem przędziorków latem. Sam zabieg olejem nie gwarantuje iż w późniejszej części sezonu nie pojawią się przędziorki, jednak pozwala mocno ograniczyć ich populację w okresie wiosny.

Ważne lustracje w sadach

Przed zabiegiem należy przystąpić  do lustracji sadu na obecność jaj szkodnika, gdyż racjonalna ochrona opera się na zwalczaniu szkodników obecnych w sadzie, a nie na wykonywaniu oprysków według sztywnego schematu.

Wykonując lustracje na obecność jaj przędziorków na pędach, wyposażyć się należy w szkło powiększające (takie samo jak do szukania przędziorków na liściach latem). Najwięcej znaleźć ich można w spękaniach kory, na krótkopędach oraz w pobliżu pąków kwiatowych. 

Opracowane progi zagrożenia mówią o zasadności oprysku w przypadku stwierdzenia jaj w skupiskach o wielkości 0,5 cm i większych. Jednak oprysk zasadny może być również przy zaobserwowaniu mniejszych skupisk (zwłaszcza gdy w poprzednich sezonach  występowały problemy z przędziorkami).

Pierwszy zabieg olejem

Oleje parafinowe należy stosować w okresie pękania pąków, nie później niż w fazie mysiego ucha, gdyż mogą uszkodzić rozwijające się liście. Ważne jest dobre pokrycie roślin cieczą roboczą. Do zabiegu warto wybierać ciepły bezwietrzny dzień, wypryskując 1000 – 1500 l cieczy roboczej /ha. Nie należy opryskiwać bezpośrednio przed ani po zabiegu kaptanem, ditianonem oraz siarką. Można natomiast wykonywać mieszanki z miedzią. Aby uniknąć fitotoksyczności nie wykonuje się zabiegu w dzień po przymrozku, ani  w przypadku spodziewanej ujemnej temperatury w ciągu 2 następnych dni.

Olej ograniczy także problem z mszycą czy bawełnicą korówką, aby zabieg był skuteczny należy podnieść  dawkę do ok 40 – 60 l/ha. 

 

Środki do produkcji ogrodniczej - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI