Przędziorki w uprawach truskawki i maliny - jak zwalczać?

Autor: Doradca Jagodowy 10 kwietnia 2022 08:37

Przędziorki w uprawach truskawki i maliny - jak zwalczać? Na młodych pędach maliny odm. Primalba uprawianej w tunelu pod okrywą z włókniny widać ogromną presję przędziorka/ fot. Doradca Jagodowy

Dotychczasowy przebieg pogody sprzyja presji szkodników w uprawach tunelowych. Nocne przymrozki, zmuszające plantatorów do pozostawiania osłon na roślinach, w połączeniu z intensywną operacją słońca w dzień, podnoszą temperaturę w obiektach stwarzając optymalne warunki rozwoju szkodników.

Wyższe temperatury w połączeniu z niską wilgotnością względną powietrza sprzyjają rozwojowi przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae). W zależności od rejonu w uprawach tunelowych truskawki i maliny obserwuje się ogromną presję tego szkodnika – zarówno w postaci zimujących samic jak i tegorocznych pokoleń szkodników.

Ogromna presja przędziorka na liściach truskawki w uprawie tunelowej (olkolice Kalisza, 29.03.2022)/ fot. Doradca Jagodowy

Żerowanie przędziorka na liściach truskawki odm. Alba w uprawie tunelowej (okolice Wrześni, 24.03.2022)/ fot. Doradca Jagodowy

Jak zwalczyć przędziorki w malinie i truskawce tunelowej?

W technologii ochrony roślin przed przędziorkiem ogromne znaczenie mają wczesnowiosenne zabiegi unicestwiające szkodniki w sposób mechaniczny. Warto pamiętać, iż samice zimujące przędziorka chmielowca są relatywnie odporne na wnikanie substancji chemicznych środków ochrony. Jako, że w uprawach tunelowych nie można stosować zabiegów siarką, wczesnowiosenne zabiegi zwalczające tego szkodnika należy oprzeć na nawozach krzemowych.

Sprawdzonym rozwiązaniem w zwalczaniu przędziorka jest regularne stosowanie nawozu Barrier Si-Ca w dawce 2,0-3,0 litr na ha lub Potasil Plus Krzem w dawce 2,5-4,0 l na ha. Powyższe rekomendacje dotyczą zabiegów krzemowych „solo”. W przypadku łącznego stosowania krzemu z innymi agrochemikaliami (np. preparatami przędziorkobójczymi) dawki nawozów należy odpowiednio obniżyć i każdorazowo zweryfikować możliwość wykonania mieszanki.

Zwalczanie przędziorka w technologii „zero pozostałości”

W późniejszych fazach rozwojowych roślin, przy wytworzeniu odpowiedniej masy liściowej, zwalczanie przędziorka w technologii „zero pozostałości” można oprzeć na preparacie biologicznym Mitemine, zawierającym specjalnie dobrane ekstrakty roślinne z dodatkiem skomleksowanego wapnia. Preparat ten w uprawie truskawki i maliny najlepiej stosować w dawce 2,0-3,0 litr w 500-750 litrach wody. Zasadą działanie preparatu jest indukcja naturalnych procesów obronnych w roślinie, zmniejszających populację szkodnika stąd też najlepiej wykonać kilka zabiegów w odstępie 5-7 dni.

Alternatywą dla zabiegów „zero pozostałości” jest precyzyjne zastosowanie preparatów chemicznych. W bieżącej fazie rozwojowej truskawki zabieg zwalczający przędziorka można wykonać preparatem Ortus 05 SC w dawce 2,0 litr na ha w 500-1000 litrach wody. W przypadku wysokiej presji szkodnika zabieg tym preparatem można wykonać łącznie z preparatem Nisorun Strong 250 SC w dawce 0,4 litr na ha zwalczającym jaja i młode stadia larwalne szkodnika. W zależności od przebiegu pogody po 7-10 dniach zabieg zwalczający szkodnika należy bezwzględnie powtórzyć. W tym wypadu do dyspozycji plantatora pozostają wymienione wcześniej nawozy krzemowe, MiteMine lub jeden z zarejestrowanych preparatów chemicznych np. Floramite 240 SC w dawce 0,4-0,6 lit na ha– preparat o jednodniowej karencji, unicestwiający wszystkie stadia rozwojowe szkodnika lub preparat działający wgłębnie Milebcknok 10 EC w dawce 1,25 l na ha (do kwitnienia truskawki).

W uprawie malin wczesną wiosną można sięgnąć po preparat Ortus 05 SC w dawce 1,5 l na ha w 750-1000 litrach wody, zawierający powierzchniową substancję fenpiroksymat zwalczającą wszystkie formy ruchome przędziorków. Alternatywą w późniejszych fazach rozwojowych (ale przed kwitnieniem-BBCH 91) jest preparat Milbecknock 10 EC w dawce 1,25 l na ha, zawierający substancję wgłębną milbemektynę. Skuteczne działanie milbemektyny wymaga nieco wyższego reżimu temperaturowego – optymalne warunki do zastosowania tego preparatu to 18-22°C.

Intensywne żerowanie przędziorków w tej fazie hamuje rozwój pędów kwiatostanowych (odm. Ovation okolice Czerwińska nad Wisłą 24.03.2022)/ fot. Doradca Jagodowy

Preparaty chemiczne zwalczające przędziorka każdorazowo powinny być stosowane z preparatem ułatwiającym równomierne pokrycie roślin cieczą roboczą. Może to być preparat Protector (0,25-0,3 litr na ha) , Optymal film (0,2-0,3 l na ha) lub Slippa (0,2 litr na ha). Korzystnym rozwiązaniem poprawiającym skuteczność zabiegu w zwalczaniu tego szkodnika jest również dodatek do zabiegu koncentratu aminokwasowego (np. TerraSorb Complex 1,0 litr na ha, Aminovtal Power 1,0 kg na ha, Kaishi 2-3 litr na ha). Badania naukowe wskazują, iż dodatek koncentratu aminokwasowego przyspiesza wnikanie substancji przędziorkobójczej do ciała szkodnika oraz zwiększa jej efektywność działania.

*Wszystkie środki ochrony roślin powinny być stosowane zgodnie z zapisami etykiety

Przędziorki żerujące na liściach maliny odm. Enrosadira uprawianej w tunelu na letni zbiór (Rejon Czerwińska nad Wisłą, 26.03.2022)/ fot. Doradca Jagodowy

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI