×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przechowalnictwo jabłek - jakie problemy?

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 24 lutego 2021 16:19

Przechowalnictwo jabłek - jakie problemy? Jakość jabłek w komorach chłodniczych jest zróżnicowana/ fot. shutterstock

- Jakość jabłek w komorach chłodniczych jest bardzo różna. Miniony sezon wegetacyjny nie należał do łatwych. Do przechowywania trafiło sporo jabłek z uszkodzeniami gradowymi i przymrozkowymi – mówił Mateusz Nowacki, podczas spotkania online zorganizowanego przez firmę Agrofresh.

Sezon 2020 – najpierw przymrozki, później gradobicia

W rejonie Centralnej Polski plon jabłek po wiosennych przymrozkach był 'przyzwoity'. Straty w dalszej części sezonu spowodowało gradobicie. Niektórzy sadownicy z myślą uzyskania przyzwoitych cen przeznaczyli do przechowywania jabłka po gradzie – mówił Mateusz Nowacki z firmy Agrofresh Polska.

Co można było zaobserwować w sadzie? Na odmianie Szampion dotkniętej przez przymrozki obserwowano uszkodzenia latem i w trakcie zbiorów w postaci ordzawień lub tzw. obrączek. Pojawiały się też mikrospękania skórki, zwykle częsty problem w lata z dużą ilością opadów w okresie przedzbiorczym oraz w miesiącach letnich.

Widać także spore zróżnicowanie pod względem kalibru. W skrzyniach znajdują się jabłka o dużym kalibrze, ale i drobne, które udało się utrzymać przy zabiegach regeneracyjnych po wiosennych przymrozkach 

Opady deszczu utrudniały ochronę przedzbiorczą

W ciągu ostatnich dwóch tygodni września i na początku października utrzymywała się duża wilgotność. Opady deszczu w wielu lokalizacjach uniemożliwiały przeprowadzenie oprysków lub powodowały zmycie preparatu. Stąd też podczas przechowywania pojawia się problem z chorobami grzybowymi (parch jabłoni, szara pleśń, gorzka zgnilizna czy mokra zgnilizna), ale i chorobami fizjologicznymi –gorzką plamistością podskórną, szklistością miąższu.

Przy dostarczaniu jabłek do sortowania widać straty z powodu parcha przechowalniczego, gorzkiej zgnilizny i szarej pleśni - choroby, która ujawnia się w trakcie przechowywania, ale do infekcji dochodzi w okresie kwitnienia, zwłaszcza w warunkach chłodnej i deszczowej pogody. Niekiedy pierwsze symptomy szarej pleśni mogą występować na zawiązkach, powodując suche plamy gnilne w zagłębieniu kielichowym w przypadku odmian Szampion i Gala. 

Straty w przechowalnictwie wynikają także z powodu mokrej zgnilizny. Porażone owoce stają się miękkie, ‘cieknące’ i łatwo ulegają deformacji. Gnicie pojawia się najczęściej w miejscu uszkodzeń mechanicznych skórki. Wystąpienie tej choroby można ograniczyć poprzez delikatny zbiór i transport.

W tym sezonie przechowalniczym sporo jest sygnałów o gorzkiej plamistości podskórnej (GPP), nawet w przypadku owoców pochodzących z sadów dobrze chronionych i zaopatrzonych w wapń. Nasilenie tej choroby wzrasta w latach z przymrozkami oraz w wyniku niesprzyjającej pogody w trakcie sezonu wegetacyjnego. Nieodpowiednie warunki w okresie kwitnienia – chłodna i deszczowa aura, nie sprzyja zawiązaniu jabłek (a im mniej nasion w komorze nasiennej tym słabszy transport wapnia do owoców). Problem z GPP jest częsty na dużych jabłkach z młodych nasadzeń.

Urządzenia i narzędzia do przechowalnictwa - sprawdź oferty na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI