Przechowalnictwo jabłek: Jaka sytuacja w komorach chłodniczych?

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 28 marca 2021 14:21

Przechowalnictwo jabłek: Jaka sytuacja w komorach chłodniczych? Jakie problemy napotykają sadownicy w sezonie przechowalniczym 2020/21?/ fot. shutterstock

Na owocach pojawiają się między innymi uszkodzenia powodowane  zbyt wysokim stężeniem CO2, oparzelizna starcza oraz gorzka zgnilizna jabłek.

- Co roku namawiamy do monitoringu i kontroli parametrów przechowalniczych, ale sadownicy niekiedy zbyt często ufają urządzeniom i nie sprawdzają ich pod kątem sprawności działania, dokładności pomiarów, co niestety później kończy się stratami powodowanymi nadmiernym stężeniem CO2. Symptomy uszkodzeń widoczne są na odmianach Golden, czy Ligol – informował Marek Grzęda z AgroFresh Polska, podczas szkolenia online  firmy zorganizowanego 25 marca.

- Na razie nie ma dużych sygnałów odnośnie oparzelizny powierzchniowej. Warunki pogodowe w sezonie 2020 nie sprzyjały występowaniu tej choroby. Natomiast pojawiają się partie owoców z oparzelizną starczą, co jest wynikiem opóźnionego terminu zbioru oraz zbyt długiego sezonu przechowalniczego. Na owocach widać podobne do oparzelizny powierzchniowej herbaciane plamy – mówił.

Jak odróżnić oparzeliznę starczą od oparzelizny powierzchniowej? – Po przeniesieniu jabłek do temperatury pokojowej - w przypadku oparzelizny powierzchniowej powstałe herbaciane plamy rozchodzą się po całym owocu, natomiast w razie oparzelizny starczej plamy w zasadzie się nie powiększają – wyjaśnił.

- Problemem jest występowanie w coraz większym nasileniu chorób pochodzenia grzybowego, jak gorzka zgnilizna jabłek. Z naszych obserwacji wynika, że zwłaszcza na odmianie Golden Delicious pojawiły się plamy gnilne tzw. ‘oczka’. Warunki pogodowe jesienią 2020 r. nie sprzyjały zabezpieczeniu owoców dostatecznie. Sporo objawów gorzkiej zgnilizny jest także na Szampionie i Ligolu – mówił Marek Grzęda.

Przydatne urządzenia i narzędzia do przechowalnictwa na gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI