×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Projekt Agrobalans - jak spełnić założenia Zielonego Ładu w sadzie?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 13 kwietnia 2021 13:56

Projekt Agrobalans - jak spełnić założenia Zielonego Ładu w sadzie? BASF rusza z projektem Agrobalans/ fot. shutterstock, pixabay/ materiały własne

Firma BASF rusza z projektem Agrobalans mającym na celu wsparcie sadowników w spełnieniu założeń Zielonego Ładu. 8 kwietnia br. podczas konferencji online poinformowano o zobowiązaniach firmy w innowacje, które umożliwią gospodarowanie w bardziej zrównoważony sposób, zapewniając równocześnie dochodowość produkcji.

  • BASF chce ułatwić rolnikom i ogrodnikom przejście na gospodarowanie w sposób bardziej zrównoważony, zgodnie z unijnymi założeniami
  • Rusza projekt Agrobalans -  ekonomia korzyści dla sadownika i dla środowiska
  • Biodegradowalna folia z ecovio® może prowadzić do zwiększenia plonów nawet o 30 proc.; chroni przed zachwaszczeniem i szkodnikami

- Zielony Ład będzie miał ogromny wpływ na rolnictwo, teraz po naszej stronie jest ułatwienie rolnikom i ogrodnikom przejścia na gospodarowanie w sposób bardziej zrównoważony. Kluczem jest innowacja. Wprowadzaliśmy już w przeszłości nowatorskie rozwiązania, które znacząco wpłynęły na sposób prowadzenia gospodarstw rolnych. Dysponujemy szeroką bazą nowych produktów, w tym rozwiązań biologicznych w ochronie upraw poprzez nowoczesne platformy cyfrowe umożliwiające rozwój rolnictwa precyzyjnego – mówił – mówił podczas konferencji zorganizowanej przez BASF Livio Tedeschi,  Chairman of CropLife Europe oraz Senior Vice President - Agricultural Solutions EMEA.

Livio Tedeschi, Chairman of CropLife Europe oraz Senior Vice President - Agricultural Solutions EMEA

Firma BASF podjęła zobowiązania związane z inwestycjami w innowacyjne produkty, w tym narzędzia cyfrowe oraz zapewnieniem bezpieczeństwa stosowania środków ochrony roślin. Do 2030 r. chce uzyskać 400 mln ha, wspieranych rozwiązaniami cyfrowymi z wykorzystaniem ochrony chemicznej, biologicznej, tak aby obniżyć ślad emisji dwutlenku węgla a zapewnić wysoką jakość produkcji rolnej. Oferowane rozwiązania mają wspierać bioróżnorodność. Kluczowym elementem jest wprowadzanie inteligentnych opryskiwaczy, co pozwoli na stosowanie zmiennego rodzaju zabiegów optymalizując wykorzystanie środków ochrony roślin. Firma wdraża również system EasyConnect, mający na celu bezpieczne i szybkie opróżnienie zbiorników unikając wszelkich zanieczyszczeń i wycieków.

Duży nacisk na ochronę bioróżnorodności

Komisja Europejska przygotowuje nowe inicjatywy w celu zapewnienia lepszej ochrony różnorodności biologicznej.

Michael W. Wagner, Vice President Agricultural Solutions Europe North

W zeszłym roku na polski rynek firma BASF wprowadziła substancję czynną Revysol® (mefentriflukonazol). Jak poinformował Michael W. Wagner, Vice President Agricultural Solutions Europe North, trwają prace nad rozszerzeniem rejestracji tej substancji w uprawie owoców i warzyw.

W ramach nowego projektu „Lark Bread” („skowronkowy chleb”), firma BASF wspólnie z rolnikami wdraża dobre praktyki w zakresie bioróżnorodności i ochrony ptaków. Rolnicy za założenie dwóch stanowisk dla skowronków na 1 ha pszenicy ozimej otrzymują benefity – specjalne dopłaty finansowe. Konsumenci wspierają inicjatywę kupując chleb wypiekany z mąki pozyskanej z ziaren pszenicy z pól uczestniczących w projekcie.

Agrobalans - wsparcie dla sadowników w realizacji założeń Zielonego Ładu 

Tomasz Lewandowski, Fruit Crop Manager w firmie BASF zaprezentował projekt Agrobalans- ekonomię korzyści dla sadownika i dla środowiska.

Tomasz Lewandowski, Fruit Crop Manager w firmie BASF zaprezentował projekt Agrobalans

Producenci owoców mierzą się z wieloma wyzwaniami. - Zwiększyły się wymagania jakościowe konsumentów, a jednocześnie oczekiwana jest redukcja stosowania środków ochrony roślin. Wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw żywności pracują, aby sprostać nowym wymaganiom. Konieczne jest opracowanie nowych technologii – mówił Tomasz Lewandowski.

Standardowy system ochrony sadów przed najważniejszymi chorobami, czyli parchem i mączniakiem jabłoni opierał się głównie na preparatach opartych na ditianonie oraz kaptanie. Zabiegi średnio wykonywano co 5 dni, w zależności od przebiegu pogody – wilgotności powietrza oraz temperatury. BASF proponuje sadownikom, aby do programów ochrony włączyć produkty: Faban 500 SC, Delan Pro i Sercadis. Przystosowaniu nowoczesnych produktów można zredukować ilość zabiegów, wydłużając okres pomiędzy opryskami do 8-9 dni. Takie podejście pozwala zredukować liczbę zabiegów o 3- 4 w sezonie z zachowaniem skuteczności na wysokim poziomie (ponad 90 proc.).

- Dzięki programowi Agrobalans sadownicy mogą zredukować zużycie środków ochrony roślin, wody, emisję dwutlenku węgla i wygenerować dodatkowy zysk – dodał Tomasz Lewandowski.

Firma na przyszły rok zamierza wprowadzić nowe rozwiązanie insektycydowe – zawieszki feromonowe RAK 3+4, mające na celu zaburzenie cyklu rozmnażania owocówki jabłkóweczki. Produkt ten stosowany w sezonie z Nemasyc C (działającym na stadium zimujące), pozwala ograniczyć liczbę zabiegów o dwa w sezonie.

Brak bioróżnorodności wpływa na konieczność intensyfikacji ochrony. Dlatego też w sadach należy zadbać o organizmy pożyteczne i drapieżne ptaki, które pozwalają ograniczyć problem ze szkodnikami i gryzoniami.

Biodegradowalna folia z ecovio® 

Maciej Wita, doradca agronomiczny ds. upraw warzywniczych w firmie BASF, omówił technologię ecovio®.

Maciej Wita, doradca agronomiczny ds. upraw warzywniczych w firmie BASF

Z punktu widzenia konsumenta technologia ecovio® znajduje zastosowanie m.in. w opakowaniach zbiorczych na owoce i warzywa, przedłużając ich przydatność do spożycia. Wykorzystywana może być także przy produkcji warzyw w postaci biodegradowalnej folii ściółkującej. Chroni przed zachwaszczeniem i atakiem szkodników. Umożliwia ograniczenie stosowania herbicydów i insektycydów, co w kontekście Zielonego Ładu nabiera dużego znaczenia. Folia utrzymuje także wyższą temperaturę, korzystniejszą dla rozwoju roślin na wczesnym etapie uprawy.

- Wykorzystując folię biodegradowalną w produkcji warzyw do ściółkowania nie trzeba jej zbierać po zakończonym cyklu produkcji i poddawać utylizacji. Folię rozdrabniamy i wykonujemy orkę. Po zmieszaniu z ziemią następuje jej biodegradacja z wykorzystaniem mikroorganizmów glebowych – mówił Maciej Wita.

Folia ściółkująca z ecovio® jest produkowana w Polsce, nie wymaga importu z innego kraju.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI