×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Mrówczyński: W ochronie roślin jest teraz dużo do zrobienia

Autor: farmer.pl 31 grudnia 2021 14:32

Prof. Mrówczyński: W ochronie roślin jest teraz dużo do zrobienia Prof. Marek Mrówczyński o wyzwaniach w ochronie roślin

Europejski Zielony Ład zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nim toczą się już zmiany, które dotykają istotnie branżę ochrony roślin. Rolnicy oczekują rozwiązań, wsparcia w tej transformacji. Jakie wyzwania stoją przed tym sektorem? Gdzie upatrywać szans?

Redakcja Farmera rozmawia o tym z prof. Markiem Mrówczyński byłym Dyrektorem Instytutu Ochrony Roślin -PIB. Pytamy także o jego plany na przyszłość i o to jak dalej zamierza wspierać sektor rolniczy.

Z dniem 28 września 2021 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda odwołał prof. Marka Mrówczyńskiego ze stanowiska dyrektora tej instytucji. Obecnie dr. hab. Roman Kierzek , prof. IOR – PIB, pełni obowiązki dyrektora. W ostatniej kadencji Profesor Marek Mrówczyński był dyrektorem przez prawie 3 lata, wcześniej także pełnił to stanowisko w latach 2007 - 2012. W dniu 1 października 2021 r. obchodził 45- lecie pracy w IOR-PIB, natomiast 31 grudnia 2021 r. przechodzi na zasłużoną emeryturę, gdyż ukończył 70 lat.

FARMER: Od zawsze jest Pan Profesor osobą bardzo aktywną zawodowo. Czy zdradzi nam Pan swoje plany na przyszłość?

Profesor Marek Mrówczyński: Drodzy Państwo, nie wyobrażam sobie, by stać obok, kiedy w zakresie ochrony roślin tak wiele się dzieje. Od 3 stycznia 2022 r. będę pracował w IOR-PIB na 0,5 etatu, opracowując głównie ekspertyzy i opinie z zakresu ochrony roślin. Wspólnie z wieloma specjalistami będziemy aktualizowali i opracowywali także metodyki Integrowanej Produkcji Roślin oraz programy ochrony. Pragnę także współpracować w zakresie 62. Sesji Naukowej IOR-PIB, która odbędzie się w trybie hybrydowym w dniach od 16 do 18 lutego 2022 r. w Centrum Kongresowym IOR w Poznaniu. Głównym tematem Konferencji- Sesji będzie Europejski Zielony Ład a przyszłość ochrony roślin. Będę także współautorem panelu dyskusyjnego podczas Forum Nauka - Doradztwo - Praktyka, który dotyczyć będzie wyzwań w ochronie roślin i nawożeniu w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz współprowadzącym Forum Nasienne, które zostanie zorganizowane z Polską Izbą Nasienną, MRiRW, IHAR -PIB, GIORiN, COBORU, a także z hodowlą roślin. Nadal będę współpracował z COBORU, jako członek Komisji ds. Rejestracji Odmian Roślin Oleistych i Włóknistych oraz jako członek Krajowego Zespołu Koordynujący PDO, a także w Wielkopolskim Zespole PDO. Także zakres obowiązków będzie nadal szeroki.

Cała rozmowa z prof. Markiem Mrówczyńskim na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI