×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Mrówczyński: Nie ma przyrostu nowych substancji czynnych (wideo)

Autor: www.sadyogrody.pl 09 listopada 2021 16:15

Prof. Mrówczyński: Nie ma przyrostu nowych substancji czynnych (wideo) Prof. Marek Mrówczyński o problemach w ochronie roślin

W zeszłym roku Unia Europejska wycofała aż 20 substancji czynnych środków ochrony roślin a pojawiła się 1 nowa substancja czynna – mówi w rozmowie z sadyogrody.pl prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu.

- UE wycofuje substancje długo działające. Zostawia tylko preparaty które działają krótko. To wielki problem dla praktyków - mówi prof. Marek Mrówczyński.

- Brakuje substancji długo działających. Nieraz w ochronie roślin widać wielkie zagrożenia , tj. gradacje szkodników, które muszą być zwalczane a brakuje preparatów długo działających, najskuteczniejszych na takie gradacje – zaznacza profesor.

- Teraz Unia Europejska wycofuje pyretroidy - substancje które mają już niemal pół wieku. W Polsce są stosowane szeroko od 40 lat – dodaje.

Nowe substancje czynne środków ochrony roślin

Problemem jest brak nowych substancji czynnych. - Firmy nie chcą wchodzić w nowe substancje, gdyż koszty stworzenia substancji nowej wynosi około 1 mld złotych. Widać obawy, że po wprowadzeniu nowej substancji w ciągu kilku lat tych preparatów nie będzie. Dlatego nie ma przyrostu nowych substancji czynnych. Firmy opierają się na substancjach zarejestrowanych, tworzą różne mieszaniny preparatów a nowych rozwiązań nie ma – zaznacza profesor Mrówczyński.

Cała rozmowa z prof. Markiem Mrówczyńskim w materiale wideo:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI