Prof. Bereś na konferencji „SiO” o zagrożeniach ze strony fitofagówwww.sadyogrody.pl - 08 listopada 2018 13:56


Jakie szkodniki mogą okazać się potencjalnym problemem w uprawach warzyw i owoców? - Biedronka azjatycka w Polsce jest gatunkiem inwazyjnym, który masowo występuje i w ostatnich latach coraz częściej spotykana jest między innymi na owocach borówki amerykańskiej, winogronach, czy też owocach jagody goji – mówił dr hab. inż. Paweł Bereś, (prof. nadzw), ekspert z zakresu ochrony roślin, założyciel strony "Działka i ogród naszą pasją", w ramach sesji agrotechnicznej konferencji „Sady i ogrody”.

Prof. Paweł Bereś podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę między innymi na potencjalne zagrożenia ze strony fitofagów. Skorobieżek miedziak, chrząszcz z rodziny biegaczowatych, żeruje na rzepaku, ale okazuje się, że może również uszkadzać blaszki liściowe warzyw kapustowatych.

Innym potencjalnym zagrożeniem jest plusknia jagodziak, pluskwiak należący do rodziny tarczówkowatych, który zaczął się pojawiać w tym roku na plantacjach winorośli i na plantacjach słonecznika. Owad nakłuwa owoce powodując przebarwienia. Pluskwiaki mogą również psuć smak owoców.

Poważnym szkodnikiem dla roślin kwiaciarskich jest ćma bukszpanowa. – Obserwujemy, że żeruje na irgach, na ostrokrzewach i może być taka sytuacja, że przejdzie na rośliny warzywne, sadownicze – mówił prof. Paweł Bereś.

Więcej na temat nowych zagrożeń wkrótce na łamach sadyogrody.pl.