Producenci malin powinni postawić na zbiór maszynowy?

Autor: www.sadyogrody.pl 11 maja 2021 15:27

Producenci malin powinni postawić na zbiór maszynowy? Powinniśmy zrewidować naszą technologię produkcji malin; fot. unsplash.com

- Doświadczenia innych krajów wskazują, że powinniśmy zrewidować naszą technologię produkcji malin. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie 99% malin zbiera się maszynowo – u nas może 1% jest zbierany maszynowo. Ta tendencja powinna się odwrócić - mówi Marek Pawlonka sekretarz Światowej Organizacji Malinowej.

11 maja w Lublinie odbywa się XII Światowa Konferencja Malinowa IRO - w wersji online. Odbywa się ona co dwa lata w krajach o znaczącym udziale produkcji tych owoców. 

Uprawa malin - zmiana technologii

Według statystyk w Polsce produkowanych jest 100 tysięcy ton malin rocznie, z czego 80% produkcji pochodzi z województwa lubelskiego.

–  Powinniśmy zastanowić się nad zmianą technologii jeżeli chcemy rzeczywiście ekonomicznie produkować malinę na wszystkie kierunki i zrównoważyć ten popyt – zarówno malin świeżych jak i przemysłowych– mówi Marek Pawlonka sekretarz Światowej Organizacji Malinowej. I wskazuje zalety zbiorów mechanicznych.

Maszyny do zbioru na GieldaRolna.pl

Maszyny do mechanicznego zbioru owoców można znaleźć na GieldaRolna.pl w dziale kombajny specjalistyczne!

Obecnie można znaleźć m.in. kombajn JAREK 5, który jest najnowszą wersją kombajnu połówkowego do zbioru owoców jagodowych: porzeczki czarnej i czerwonej, agrestu, maliny jesiennej, świdośliwy, jagody kamczackiej, dzikiej róży. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI