×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Problemy w przechowalnictwie jabłek - czeka nas trudny sezon? (wideo)

Autor: kz, www.sadyogrody.pl 12 listopada 2021 13:03

Problemy w przechowalnictwie jabłek - czeka nas trudny sezon? (wideo) Arkadiusz Sławiński o tegorocznych zbiorach jabłek

- W różnych sezonach pojawiają się różne problemy, w zależności od warunków atmosferycznych. Ten sezon charakteryzował się bardzo wysokimi opadami w okresie późnego lata – mówi Arkadiusz Sławiński, menadżer upraw ogrodniczych w firmie UPL Polska.

- Około 200 l spadło na m2 w wielu lokalizacjach w lipcu -sierpniu. We wrześniu i październiku opady już się zatrzymywały, w związku z tym mieliśmy do czynienia z wieloma infekcjami, chociażby parcha wtórnego. Jeszcze w okresie późnego lata, również z infekcjami chorób przechowalniczych, chociażby takich jak gorzka zgnilizna, która początek swój ma w sadzie i infekcje mogą mieć miejsce już w sierpniu. W okresie miesięcy jesiennych bez opadów deszczu presja zmalała – mówi Arkadiusz Sławiński.

Sezon przechowalniczy jabłek 2021/22

- Choroby gnilne -tak najczęściej określamy grupę chorób, które sprawiają problemy podczas przechowywania. W naszych warunkach jest co najmniej kilka istotnych chorób. Gorzka zgnilizna jest bardzo często wymieniana, ale obok niej choroby, takie jak mokra zgnilizna, brunatna zgnilizna, również szara pleśń, która infekcje ma w okresie kwitnienia czy zaraz po kwitnieniu, ale też objawy tej choroby możemy napotkać w komorach przechowalniczych – mówi.

- Z chorób które nie są chorobami gnilnymi, nie można zapominać o parchu wtórnym –przechowalniczym. Ten sam patogen powoduje infekcje pierwotne w okresie wiosny/wczesnego lata – zaznacza.

- W latach z większą presją choroby, a tak było w tym sezonie, mamy również wyższe zagrożenie tą formą przechowalniczą – dodaje Arkadiusz Sławiński.

Cała rozmowa z Arkadiuszem Sławińskim w materiale wideo:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI