×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Problematyczne miseczniki i tarczniki w uprawach sadowniczych

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 07 stycznia 2021 08:55

Problematyczne miseczniki i tarczniki w uprawach sadowniczych Zwiększa się zagrożenie ze strony tarczników i miseczników/ fot. pixabay;PTWP

W ostatnich latach zwiększa się zagrożenie ze strony tarczników i miseczników w uprawach sadowniczych. Szkodniki te występują w sadach zaniedbanych, ale również spotkać je można w sadach chronionych, zwłaszcza w przypadku gdy sąsiadują z uprawami ekologicznymi. Przy zwalczaniu tych szkodników ważne jest precyzyjne trafienie z zabiegiem we właściwy moment.

Grudniowe Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer było okazją do podsumowań sezonu oraz prezentacji wyników doświadczeń rejestracyjnych i nowości produktowych na rok 2021. Więcej na ten temat: 

Bayer – nowe rejestracje na sezon 2021 w uprawach sadowniczych

Co nowego w doświadczeniach sadowniczych firmy Bayer?

Podczas spotkania Tomasz Gasparski informował o wzroście zagrożenia ze strony tarczników i miseczników w uprawach sadowniczych, przedstawił przy tym wyniki tegorocznych doświadczeń związanych ze stosowaniem Movento 100 SC i środka zawierającego ∗flupyradifuron w zwalczaniu tych szkodników. Problem z tarcznikami a zwłaszcza tarcznikiem niszczycielem, (którego występowanie i zwalczanie jest z nadzorowane przez PIORiN), nasilił się w ostatnich sezonach. Wykonywane wiosną zabiegi olejami ograniczają wielkość populacji tego szkodnika. Drugim, bardzo ważnym okresem kiedy należy wykonać zwalczanie jest czas migracji larw, gdy dochodzi do masowego wylęgu osobników larwalnych i ich wychodzenia spod tarczek.

W zależności od roku i przebiegu warunków pogodowych, migracja larw może odbywać się w różnych terminach. Jak przekazał Tomasz Gasparski, w sezonie 2018 larwy zaczęły przemieszczać się w drugiej dekadzie czerwca, z kolei 2019 r. – pod koniec maja/początek czerwca. W tym sezonie wędrówka larw miała miejsce w połowie czerwca. Larwy potrafią już po 24 godzinach od rozpoczęcia migracji wkłuć się w tkankę roślinną. Zaczynają tworzyć tarczkę, która z czasem staje się twardsza, co utrudnia ich zwalczanie. 

W określaniu terminu wychodzenia larw spod tarczek bardzo ważny jest monitoring. Od momentu pojawienia się szkodnika w przeciągu 7 dni dochodzi intensywnej migracji (w zależności od sezonu - między połową czerwca, a przełom czerwca/lipca). Zabieg wykonany w tym okresie daje najlepsze rezultaty ochrony.

Przy zwalczaniu tego szkodnika ważny jest czas, ponieważ migrujące larwy potrafią po dobie od początku migracji, wkłuć się w tkankę roślinną i w momencie kiedy zaczną żerować tworzą tarczkę, która z czasem staje się twardsza i utrudnia zwalczanie. Tarczniki odżywiają się sokami roślin, następuje zaburzenie pobierania asymilatów. Zasiedlone przez szkodnika drzewa słabiej plonują, i zwiększa się ich podatność na przemarzanie. Na zawiązkach owoców w miejscu nakłucia pojawiają się charakterystyczne plamy z czerwoną obwódką.

W doświadczeniach firmy Bayer w programach ochrony jabłoni oceniano działanie preparatu Movento i środka zawierającego substancję aktywną flupyradifuron. Oba produkty zastosowane w różnych kombinacjach, dały dobrą skuteczność w zwalczaniu tarcznika. Najlepsze efekty uzyskano w kombinacji, gdzie flupyradifuron zastosowany był w pierwszym zabiegu (30 czerwca w okresie intensywnej migracji szkodnika), oraz dwukrotnej aplikacji Movento w odstępach dwutygodniowych (14 i 31 lipca). Skuteczność tego programu finalnie wyniosła blisko 80 proc., zawiązki owoców były najlepiej chronione. Dla porównania w kontroli, gdzie nie stosowano ochrony w lipcu ponad połowa owoców miała uszkodzenia. Ciekawie wypadł również program 2-zabiegowy, w którym pierwszy zabieg wykonano substancją flupyradifuron i po dwóch tygodniach Movento. Wyniki pokazały, że szybkie działanie substancji flupyradifuron, korzystnie wpływa na zwalczanie tarcznika niszczyciela.

Tomasz Gasparski przekazał również wyniki doświadczeń rejestracyjnych  w ochronie borówki wysokiej przed misecznikiem śliwowym. W sezonie 2020 w rejonie Skierniewic testowano dwa programy ochrony – zabieg z użyciem środka zawierającego flupyradifuron w dawce 0,3 l/ha na początku lipca i Movento w odstępie tygodniowym oraz schemat odwrotny – najpierw Movento a kolejny zabieg preparatem zawierającym flupyradifuron. Oceny dokonano 15 i 22 lipca. Podobnie jak w przypadku zwalczania tarcznika niszczyciela w uprawach jabłoni, zastosowanie s.a. flupyradifuron na pierwszy zabieg, dało nieco wyższą skuteczność w zwalczaniu misecznika na borówce (choć należy zaznaczyć, że oba programy wypadły bardzo dobrze).

 ∗Flupyradifuron – substancja aktywna wchodząca w skład środka Sivanto Prime 200 SL (produkt  jest w trakcie dalszych badań rejestracyjnych, obecna rejestracja nie obejmuje zwalczania czerwców w uprawach sadowniczych).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI